Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zbliża się premiera Mapy polskiego fintechu 2021. Zapraszamy na prezentację podczas Cashless Live

Wraz z prezentacją czwartej edycji Mapy cashless.pl ogłosi też, kto zdobył fintechowe nagrody w pięciu kategoriach

Już 17 czerwca o godz. 12 rozpocznie się Cashless Fintech Live, podczas którego zaprezentujemy Mapę polskiego fintechu 2021. Redakcja ogłosi też, kto w tym roku otrzymał fintechowe nagrody cashless.pl, w pięciu kategoriach.

Mapa polskiego fintechu 2021 to już czwarta edycja projektu zapoczątkowanego w 2018 r. W jednym miejscu zgromadzono informacje o kilkuset polskich firmach świadczących nowoczesne usługi finansowe. Pogrupowano je w kilkanaście kategorii w zależności od rodzaju oferowanych usług. Mapę uzupełniono także o kilkadziesiąt zagranicznych fintechów posiadających ofertę przeznaczoną dla klientów z Polski.

Przeczytajcie także: PKO BP integruje się z Mapami Google'a

Prezentacji Mapy towarzyszyć będzie publikacja raportu, w którym, oprócz samej Mapy, znajdą się także wyniki badania przeprowadzonego przez cashless.pl wśród polskich fintechów. Dane, na podstawie których przygotowano analizę, zebrano za pośrednictwem ankiet rozesłanych do spółek fintechowych. Odpowiedziało ponad 60 podmiotów różnej wielkości.

Podczas zbliżającego się Cashless Fintech Live, ogłosimy także, kto otrzymał tegoroczne fintechowe nagrody cashless.pl. Zostaną przyznane w pięciu kategoriach. Pierwsza z nich to Projekt Fintech, dla przedsięwzięcia fintechowego, wprowadzonego przez tradycyjną instytucję finansową, np. bank. Fintech Future to nagroda dla fintechu, który ma największy potencjał rozwojowy. Z kolei Insurtech Roku to tytuł dla najlepszego fintechu działającego w obszarze ubezpieczeń. Dwie koronne kategorie to Osobowość Fintech, dla osoby o największym wpływie na rozwój fintechu w Polsce, oraz Fintech Roku, dla podmiotu odnoszącego największe sukcesy w poprzednich 12 miesiącach.

Przeczytajcie także: Payeye rozszerza sieć partnerów

O nominowanie i wskazanie zwycięzców redakcja poprosiła kapitułę konkursu. Zasiada w niej kilkudziesięciu znanych i cenionych menedżerów oraz praktyków biznesu, działających w branży finansowej.

Natomiast Cashless Fintech Live, podczas którego zaprezentujemy Mapę polskiego fintechu 2021 oraz ogłosimy, kto zdobył fintechowe nagrody, będzie można oglądać bezpośrednio na stronie cashless.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Partnerami strategicznymi tegorocznego wydarzenia są organizacje płatnicze Mastercard i Visa. Partnerem wspierającym została firma IT Card. Partnerem merytorycznym jest fundacja Polska Bezgotówkowa, a Partnerem technologicznym Otako Studio.

Poniżej zaś znajduje się lista nominowanych do tegorocznych nagród Cashless Fintech.

Projekt Fintech

Mastercard kalkulator śladu węglowego
Rozwiązanie stworzone na potrzeby partnerów Mastercard, a w szczególności instytucji finansowych oraz handlowców, którzy mogą przy użyciu prostego interfejsu API wbudować kalkulator w swoje produkty cyfrowe.

Mój BIK

Aplikacja mobilna wdrożona przez BIK, a pozwalająca na łatwe zarządzanie za pomocą smartfona kontem w portalu BIK. Tu dostępnych jest szereg usług zwiększających bezpieczeństwo pieniędzy i danych.

Sandbox Blockchain

To środowisko testowe przygotowane wspólnie przez KIR, IBM, PKO Bank Polski i Chmurę Krajową, od strony regulacji i otoczenia prawnego wspierane przez KNF oraz Fintech Poland. Dzięki Sandbox Blockchain można przetestować swoją koncepcję na produkty lub usługi wykorzystujące technologię blockchain.

Trwały nośnik II
To narzędzie oferujące elektroniczną dystrybucję dokumentów prywatnych. Rozwiązanie zaimplementowane przez PKO BP powstało we współpracy z KIR, Hitachi oraz IBM. Za pomocą Trwałego nośnika II udostępnione zostały zestawienia transakcji płatniczych dla kart kredytowych oraz dokumentacji związanej z pożyczkami gotówkowymi.

Zakładanie rachunku w Pekao
Nowy proces zakładania i aktywacji rachunków osobistych przez klientów Pekao. Rozwiązanie wykorzystuje m.in. możliwość pobrania danych z nowych dowodów osobistych, z tzw. warstwą elektroniczną.

Fintech Future

Identt
Spółka oferuje narzędzia do weryfikacji tożsamości w świecie cyfrowym. Pozwalają one m.in. na zakładanie i aktywację nowych rachunków bankowych bez konieczności odwiedzania placówki czy oczekiwania na kuriera z umową do podpisania.

PayEye
To wrocławski startup, który wprowadził system płatności wykorzystujący biometrię oka. Dzięki temu można płacić za produkty i usługi bez konieczności posiadania przy sobie karty, telefonu czy smartwatcha.

Savangard
Firma posiada zgodę nadzoru na korzystanie z open bankingu. Spółka przygotowała aplikację Whizzapi, która umożliwia wdrożenie otwartej bankowości każdemu zainteresowanemu. Banki z Polski mogą to zrobić za darmo.

Smartney
Marka uruchomiona w Polsce przez francuski Oney. Smartney to nie tylko internetowa firma pożyczkowa, ale szereg innych innowacyjnych rozwiązań. Firma oferuje m.in. odroczone płatności internetowe, przygotowane przy współpracy z firmą Blue Media, a także możliwość rozłożenia na raty płatności w sklepach stacjonarnych.

TipMe
To narzędzie do bezgotówkowego przyjmowania napiwków przez pracowników restauracji i innych lokali usługowych. Proces przyjęcia napiwku odbywa się przy pomocy wygodnej aplikacji mobilnej.

TransactionLink
To warszawska spółka, która na swojej platformie skupia różne oparte na API rozwiązania zewnętrznych dostawców z zakresu m.in. finansów, technologii, baz i rejestrów danych. Równolegle rozwija własne produkty z zakresu otwartej bankowości.

Vuyap
To fintech oferujący naklejki, za pomocą których można prowadzić różnego rodzaju zbiórki, np. charytatywne. Naklejka pozwala na realizację płatności z wykorzystaniem QR kodów czy transakcji zbliżeniowych.

Zen
To polski fintech oferujący rachunek płatniczy z krajowym numerem IBAN, kartę płatniczą i aplikację mobilną, którą można nimi zarządzać. Zen to także m.in. szereg narzędzi ułatwiających płatności klientom indywidualnym oraz prowadzenie firm przyjmujących płatności online.

Insurtech

Bacca
Spółka oferuje szereg narzędzi ułatwiających działalność firm operujących w branży ubezpieczeniowej. W jej portfolio znajduje się np. TubaPay, czyli terminal umożliwiający przyjmowanie płatności bezgotówkowych z tytułu składek ubezpieczeniowych zbieranych przez agentów na rzecz różnych towarzystw.

Clicket
Polski startup oferujący różnego rodzaju ubezpieczenia. Można je kupować za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej na smartfony. Clicket powstał z myślą o studentach, którym ułatwia wybór odpowiedniej polisy.

Quantee
Fintech, który zajmuje się optymalizacją i przyspieszaniem pracy aktuariuszy w wycenie ubezpieczeń, prognozowaniu częstości szkód czy analizie rezygnacji. Oprogramowanie pomaga w automatyzacji, ulepszaniu i przyspieszaniu tradycyjnych procesów aktuarialnych, dzięki algorytmom uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Telemedico
Spółka oferuje narzędzie umożliwiające korzystanie ze zdalnych porad lekarskich. Platformę mogą wykorzystać m.in. instytucje finansowe, takie jak banki czy ubezpieczyciele.

Tensorflight
Firma pomaga ubezpieczycielom w ocenie stanu nieruchomości przyjmowanej do ubezpieczenia i ryzyka z nią związanego. Wykorzystuje w tym celu zdjęcia satelitarne, lotnicze oraz wykonywane z ulicy, które są analizowane w oparciu o mechanizmy sztucznej inteligencji.

Trasti
To insurtech oferujący ubezpieczenia komunikacyjne (obecnie OC, NNW i assistance). Obecny już w porównywarkach internetowych zamierza sprzedawać również za pośrednictwem sieci agentów oraz własnej strony www. Wśród swoich wyróżników wskazuje zaawansowany model oceny ryzyka ubezpieczeniowego, uzupełniony o scoring kredytowy, a także docelowo dogodne formy płatności, takie jak raty 0 proc. czy model subskrypcyjny.

Osobowość Fintech

Bartosz Ciołkowski, dyrektor Mastercard Europe w Polsce
Od wielu lat stoi na czele Mastercarda w Polsce. Angażuje się w liczne inicjatywy rozwijające rynek płatności elektronicznych w Polsce, m.in. jest uznawany za współtwórcę koncepcji fundacji Polska Bezgotówkowa. Był też architektem inwestycji Mastercarda w spółkę będącą operatorem systemu Blik czy w Verestro.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP
Wieloletni prezes największego banku w Polsce jest odpowiedzialny za cyfrową transformację tej instytucji oraz udostępnianie wielu nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Jagiełłę można uznać za jednego z inicjatorów powstania Sandbox Blockchain czy systemu do trwałego nośnika, wykorzystującego blockchain.

Katarzyna Jóźwik, dyrektor generalna Smartney
Stoi na czele spółki oferującej szereg narzędzi pożyczkowych. Jest współautorką uruchomienia w Polsce projektu Smartney, który zgodnie z najnowszymi doniesieniami myśli już o ekspansji zagranicznej.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP (Blik)
Jest wieloletnim prezesem spółki, współautorem ostatnich sukcesów Blika. Mazurkiewicz od początku stawiał na rozwój systemu w środowisku e-commerce, w którym Blik jest obecnie liderem. Był też zwolennikiem wdrożenia technologii zbliżeniowej do systemu, co wkrótce ma się udać dzięki współpracy z Mastercardem.

Paweł Sieczkiewicz, prezes Telemedico
Dzięki jego zaangażowaniu spółka osiągnęła sukces w pozyskaniu finansowania od dużej grupy inwestorów, a wśród nich PKO VC oraz Uniqa Ventures. Sieczkiewicz jest też autorem koncepcji ekspansji zagranicznej Telemedico w Europie i Ameryce Łacińskiej.

Grzegorz Wójcik, prezes Autenti
Współzałożyciela i prezesa Autenti można uznać za autora ostatnich sukcesów tej firmy. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim pozyskanie dużych inwestorów, w tym trzech działających na polskim rynku banków, oraz rozwój portfolio usług Autenti.

Fintech Roku

Autenti
Spółka oferuje narzędzia do podpisywania dokumentów w świecie cyfrowym. W ubiegłym roku pozyskała nowe finansowanie m.in. przy udziale trzech banków (Alior, BNP Paribas, PKO BP). Dzięki zastrzykowi kapitału przyspieszyła pozyskiwanie nowych klientów oraz wdrożenia nowych usług, np. technologii umożliwiającej potwierdzanie wpłat i wypłat gotówki bez użycia papieru.

Blik
Polski system płatności mobilnych rozwija się coraz szybciej, zyskując popularność przede wszystkim w e-commerce, na co wpływ ma m.in. zmiana przyzwyczajeń klientów związana z pandemią. Blik jest obecnie najczęściej wykorzystywanym narzędziem do płatności w sklepach internetowych w Polsce. Poszerza sieć akceptacji o zagraniczne platformy e-commerce, a wkrótce zaoferuje płatności zbliżeniowe.

Booksy
Założona przez Polaków platforma do umawiania wizyt rozwija się dynamicznie na arenie międzynarodowej. Dodatkowo dywersyfikuje się branżowo, wychodząc poza tradycyjny dotąd sektor salonów piękności i oferując możliwość umawiania się z doradcami bankowymi czy po odbiór produktów zamawianych przez internet. W ostatnim czasie Booksy zaoferowało również system do płatności zdalnych.

SentiOne
Spółka oferuje narzędzie pomagające firmom monitorować opinie na temat swoich marek w internecie. SentiOne oferuje także chatboty oraz rozwiązania ułatwiające zarządzanie reputacją wykorzystujące sztuczną inteligencję.

KATEGORIA
PATRONATY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies