Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
MF wyjaśnia: bank centralny nie będzie wydawał zgody na działanie takich podmiotów jak SkyCash czy PayU

Pomysł licencjonowania tych firm przez NBP pojawił się w projekcie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych

Chodzi o nowelę, która ma dostosować polskie prawodawstwo do unijnego rozporządzenia MIF Reg, które ustala m.in. maksymalną wysokość prowizji interchange odprowadzanej przez właścicieli sklepów do wydawców kart. Przygotowany przez resort finansów projekt ustawy zakłada na przykład, że to Narodowy Bank Polski ma kontrolować, czy organizacje płatnicze przestrzegają zapisów MIF Reg.

– Ale projekt rozszerza też znacznie kompetencje NBP w porównaniu do tego, czego wymaga MIF Reg. Kompetencje NBP mają objąć zarówno organizacje kartowe jak i organizacje niekartowe, czyli wydające instrumenty płatnicze inne niż karty, przykładowo aplikacje płatnicze – mówi dr Krzysztof Korus, radca prawny z kancelarii dLK Korus Okoń.

Przeczytajcie także: W strukturze transakcyjności Blika widać parę korzystnych trendów

Dodaje, że w toku konferencji uzgodnieniowej na temat ustawy zapowiedziano, że zgodnie z intencją MIF Reg projektowane przepisy obejmą także systemy trójstronne. – W przypadku organizacji niekartowych oznacza to nadzór nad podmiotami będącymi jednocześnie wydawcą i agentem rozliczeniowym dla swojego instrumentu płatniczego. A tak jest np. w przypadku PayU, SkyCash czy nawet systemu PeoPay opracowanego przez Pekao – mówi Krzysztof Korus.

W myśl tych przepisów NBP miałby prawo wydawać zgodę na prowadzenie działalności tych podmiotów oraz zmiany warunków świadczonych przez nich usług. Ponadto mógłby wydawać im zalecenia, a gdyby się do nich nie stosowały – zawieszać lub nawet wstrzymywać ich działalność.

W odpowiedzi na moje pytania w tej sprawie biuro prasowe MF wyjaśniło, że nie takie są intencje projektowanych przepisów. – Projekt przewiduje wprowadzenie obowiązku uzyskania zgody prezesa NBP na funkcjonowanie w Polsce czterostronnych schematów płatniczych, które do tej pory nie podlegały żadnemu nadzorowi. W stosunku do trójstronnych schematów płatniczych, nad którymi jest ustalony nadzór mikroostrożnościowy Komisji Nadzoru Finansowego obejmujący obowiązek licencyjny, zgoda prezesa NBP na funkcjonowanie nie będzie wymagana – napisało biuro prasowe MF.

Przeczytajcie także: Parkowanie w apce SkyCash będzie jeszcze szybsze

Jednocześnie dodano, że systemowo wymagane jest, aby funkcjonowanie schematu płatniczego, również trójstronnego, mogło zostać poddane ocenie NBP ze względu na jego rolę w zakresie prawidłowego funkcjonowania całego systemu płatniczego w Polsce. Składają się na niego wszelkie instrumenty płatnicze, tj. te wydawane zarówno w ramach czterostronnych schematów płatniczych, jak i te funkcjonujące w ramach trójstronnego schematu płatniczego.

Na podstawie tych wyjaśnień można przypuszczać, że resort finansów zechce doprecyzować swój projekt tak, by krajowe instytucje płatnicze nadzorowane już przez KNF nie musiały występować dodatkowo o licencję w NBP, ale żeby mógł on kontrolować ich działalność pod kątem bezpieczeństwa systemu. Jak to zostanie zrobione, pewnie jeszcze nie wiadomo, bo służby prasowe MF nie podały tego w swoim wyjaśnieniu.

Inne TEMATY DNIA:

Komisja Europejska może wprowadzić limity na transakcje gotówkowe między konsumentami

Wniosek w sprawie programu 500+ złożycie przez system transakcyjny w PKO BP

Citi Handlowy rezygnuje z karty kredytowej dla kobiet

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies