Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ciężkie czasy przed gotówką. Komisja Europejska może wprowadzić limity na transakcje banknotami

I chodzi tu nie tylko o płatności pomiędzy firmami, ale także o te, dokonywane przez konsumentów

Pomysł ograniczenia płatności przy użyciu gotówki to efekt spotkania ministrów finansów krajów członkowskich UE, które wczoraj odbyło się w Brukseli. Szefowie resortów finansów rozmawiali o przedstawionych wcześniej przez Komisję Europejską działaniach, które mają utrudnić finansowanie terroryzmu. To oczywiście pokłosie ubiegłorocznych wydarzeń w Paryżu.

Jeroen Dijsselbloem, minister finansów Holandii, która sprawuje obecnie prezydencję, cytowany przez Polską Agencję Prasową powiedział, że będzie chciał, by Europejski Bank Centralny uważnie przyjrzał się obrotom gotówkowym, szczególnie realizowanym banknotami o dużych nominałach. Jego zdaniem znaczne ilości gotówki mogą być wykorzystywane do finansowania terroryzmu.

Przeczytajcie także: Obniżą limit na transakcje gotówkowe do 15 tys. zł

EBC odpowiednie wnioski ma przedstawić do 1 maja. Z kolei Komisja Europejska została zobowiązana przez ministrów finansów do przygotowania analizy możliwości wprowadzenia ograniczeń dla płatności gotówkowych po przekroczeniu pewnego limitu. Ograniczenie miałoby obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich, ale nie podano przykładowego choćby poziomu tego progu.

Wcześniej KE zaproponowała wprowadzenie ograniczeń w wydawnictwie kart przedpłaconych. Chodzi o to, aby osoby, które z nich korzystają, były w jakikolwiek sposób identyfikowane. Europejscy urzędnicy proponują też, by zastanowić się nad wycofaniem z obiegu banknotów o największym nominale 500 euro.

Co ciekawe, kilka dni temu niemiecki minister finansów Michael Meister przedstawił pomysł ograniczenia transakcji gotówkowych w swoim kraju do maksymalnie 5 tys. euro i wyraził nadzieję, że podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w całej Unii Europejskiej. Wypowiedź ta spotkała się jednak z ogromną krytyką w społeczeństwie mocno przywiązanym do gotówki.

Przeczytajcie także: Karty Viabuy zamiast polskich prepaidów. Czy tego chciał KNF?

W tym kontekście warto przypomnieć także o działaniach polskich władz w zakresie zarówno ograniczenia sprzedaży kart przedpłaconych jak i zmniejszenia udziału gotówki w transakcjach handlowych. W lipcu ubiegłego roku Komisja Nadzoru Finansowego zabroniła bankom wydawnictwa anonimowych kart prepaid. Większość banków dostosowała się już do tego zakazu.

Z kolei w ubiegłym miesiącu Ministerstwo Finansów opublikowano projekt ustawy, która ma zmniejszyć limit transakcji gotówkowych pomiędzy firmami z obecnego poziomu 15 tys. euro do 15 tys. zł. Przy okazji projekt przewiduje sankcje dla przedsiębiorców, którzy by wyższe rozliczenia prowadzili poza systemem bankowym. Tak realizowane wydatki nie mogłyby stanowić kosztów obniżających przychód do opodatkowania. W projekcie nie ma jednak mowy o ograniczeniu transakcji gotówkowych pomiędzy osobami fizycznymi lub pomiędzy konsumentami a firmami, jak chcieliby tego ministrowie finansów UE.

Inne TEMATY DNIA:

Wniosek w programie 500+ na dziecko złożycie przez konto w PKO BP

Citi Handlowy rezygnuje z karty Elle i zacieśnia współpracę z MasterCardem

KNF mogła mieć jednak rację zakazując kart prepaid. Oto kolejny cios w ten produkt

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies