Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wszystkie parkomaty będą akceptować karty

Już we wrześniu skończą się problemy warszawiaków z drobnymi do parkomatów.

Pewnie wielu z Was nieraz miało problem ze znalezieniem drobnych na parkomat w strefie płatnego parkowania. Oczywiście kłopot ten można rozwiązać na wiele sposobów, np. poprzez instalację odpowiedniej aplikacji na smartfonie, do czego jeszcze wrócę. Nie każdy ma jednak nowoczesny telefon a poza tym zdarzają się kłopoty z połączeniem internetowym, brakiem środków na rachunku przedpłaconym, itd. W takiej sytuacji monety są nieodzowne.

Jak może wiecie ponad dwa lata temu część funkcjonujących w Warszawie parkomatów wymieniono na nowoczesne urządzenia, w których za parkowanie można płacić klasycznymi i zbliżeniowymi kartami bankowymi. Takich maszyn jest jednak zdecydowana mniejszość – tylko 240 sztuk. Pozostałe 1450 to stare, szaroniebieskie parkomaty, przyjmujące tylko monety. Ale już wkrótce to się zmieni. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich podjął decyzję o ich wymianie. Zgodnie z deklaracją ZDM do końca września tego roku wszystkie funkcjonujące w Warszawie parkomaty będą przystosowane do przyjmowania płatności kartami. Montaż pierwszych stu rozpocznie się już w przyszłym miesiącu. Wszystkie będą zasilane energią słoneczną oraz zostaną wyposażone w klawiaturę, umożliwiającą wpisanie numeru rejestracyjnego parkującego auta.

Jednocześnie ZDM rezygnuje z akceptacji płatności za parkowanie przy pomocy Warszawskiej Karty Miejskiej. Już dziś nie można jej zasilać środkami z przeznaczeniem na ten cel. Ci użytkownicy, którzy mają na WKM środki, mają czas na ich wykorzystanie do 23 lutego. Jeżeli komuś zostaną na karcie pieniądze, będzie mógł je odebrać w punktach obsługi pasażera ZTM.

Jak wspomniałem wcześniej najwygodniejszym i najtańszym sposobem opłacania parkowania w płatnych strefach jest korzystanie z aplikacji mobilnych. Posiadają one funkcję start-stop, dzięki której płaci się za faktyczny czas postoju w strefie. Poza tym oszczędza się czas, bo nie trzeba szukać parkomatu a aplikację można uruchomić np. w drodze na spotkanie. Najnowsze rozwiązania w tym zakresie pozwalają też na podpięcie do nich karty płatniczej, dzięki czemu znika kłopot z koniecznością pamiętania o ciągłym doładowywaniu przedpłaconego konta aplikacji. Wciąż nierozwiązany pozostaje jednak problem zdarzającego się braku zasięgu i powolnego działania oprogramowania telefonu. W takich sytuacjach możliwości nowych parkomatów mogą się przydać wszystkim „antygotówkowcom”.

To tyle w temacie parkowania. Natomiast przy okazji Waszej obecności tutaj chciałbym zachęcić Was do oddania głosu w najnowszej ankiecie na blogu. Oczywiście jeśli dotąd tego jeszcze nie zrobiliście. Sonda znajduje się na górze strony, po prawej.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies