Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Banki stawiają na Polish API, ale jeszcze nie wszystkie. Duże wyzwanie przed mBankiem

Banki stawiają na Polish API, ale jeszcze nie wszystkie. Duże wyzwanie przed mBankiem

Instytucja prowadzi działalność na Słowacji, gdzie toczą się prace nad lokalnym standardem API, zapewne różniącym się od polskiego

Zakończyły się konsultacje dokumentacji rozwiązania Polish API opracowywanego pod auspicjami Związku Banków Polskich. Polish API ma pomóc bankom w spełnieniu wymagań związanych z dyrektywą PSD II i umożliwiać dostęp tzw. podmiotom trzecim, a więc np. fintechom, do rachunków płatniczych, w tym bankowych.

Jak już mogliście przeczytać w jednym z wcześniejszych tekstów na Cashless, w konsultacjach wzięło udział ok. 20 instytucji, które złożyły ponad 300 uwag do przedstawionej przez ZBP pierwszej wersji API. Jak powiedział w rozmowie z Cashless Wojciech Pantkowski z ZBP, mniej więcej jedna czwarta z tych uwag dotyczyła kwestii redakcyjnych, ponad 20 proc. – technicznych a więcej niż połowa – tzw. generalnych. Wśród nich pojawił się przede wszystkim zarzut, iż Polish API zakłada tylko jedną metodę dostępu do rachunku, czyli znane z przelewów typu pay by link przekierowanie na stronę banku, gdzie odbywa się identyfikacja klienta loginem i hasłem.

Przeczytajcie także:  Wiele uwag do Polish API

Tymczasem najnowszy projekt RTS-ów, czyli wytycznych technicznych do PSD II wymaga, by banki oferowały więcej niż jedną metodę dostępu do rachunków. Przedstawiciele ZBP już na konferencji prasowej związanej z publikacją dokumentacji API podkreślali, że zdają sobie z tego sprawę i inne metody identyfikacji klientów, np. poprzez kody Blik, dodadzą w kolejnych wersjach. Tłumaczono, że nowe RTS-y opublikowano w okresie, gdy dokumentacja Polish API była niemal gotowa i nie było czasu na jej dostosowanie do najnowszych wytycznych.

Wojciech Pantkowski powiedział, że trwa analiza uwag, a do końca lutego powinien powstać raport z konsultacji. W raporcie tym znajdzie się uzasadnienie nieuwzględnienia części uwag złożonych przez instytucje biorące udział w konsultacjach. Część uwag zostanie jednak wprowadzona do dokumentacji, w rezultacie zostanie opublikowana nowa wersja Polish API.

Przeczytajcie także:  Udany start programu Polski Bezgotówkowej

Natomiast z szybkiej ankiety przeprowadzonej wśród największych banków działających na polskim rynku wynika, że większość z nich zdecyduje się na wypełnienie wymogów dyrektywy PSD II poprzez Polish API. Nie we wszystkich jednak sprawa jest przesądzona a bankiem, przed którym stoi w związku z tym największe wyzwanie, jest mBank. Instytucja ta prowadzi działalność nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i na Słowacji, gdzie również trwają prace nad sektorowym rozwiązaniem API. Będzie ono zapewne różniło się od polskiego, a mBank ma dylemat, na które postawić. Jak mówi rzecznik prasowy instytucji Krzysztof Olszewski, bank bierze udział w zespole opracowującym Polish API, ale nie podjął jeszcze decyzji, czy wdroży to rozwiązanie, czy może jakieś inne, które będzie kompatybilne zarówno ze standardem obowiązującym na polskim rynku jak i u południowych sąsiadów.

Przeczytajcie także:  Ustawa o PSD II już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prawdopodobnie swoją własną drogą pójdzie też Alior, który pracuje już nad wdrożeniem IBM API Connect. Rzecznik banku, Julian Krzyżanowski twierdzi, że Alior dostosuje opracowywane rozwiązanie do standardu Polish API, ale chce pójść krok dalej. – Niedawno ogłosiliśmy utworzenie akceleratora dla branży startupów z sektora fintech. Chcemy, być pierwszą instytucją finansową w Polsce, która zbuduje dla takich firm środowisko testowe, tzw. sandbox. Za pomocą IBM API Connect zostanie ono udostępnione fintechom pracującym nad produktami i usługami tworzonymi w ramach akceleratora – tłumaczy przedstawiciel Aliora.

Jak wspomniałem na początku, większość banków, szczególnie te duże, czyli BZ WBK, PKO BP czy BGŻ BNP Paribas a także mniejsze jak Pocztowy, Nest czy Raiffeisen Polbank, deklarują wdrożenie standardu Polish API najszybciej jak to możliwe. Część instytucji, jak ING, Citi, Credit Agricole czy Getin unikają w tym momencie zdecydowanej deklaracji w tej sprawie. Podkreślają, że ostateczną decyzję podejmą w momencie, gdy znany będzie kształt wytycznych RTS oraz dokumentacji Polish API.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Tomasz Jurczak

Redaktor
Aktywny od: 24.08.2017
Dodał: 210 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Opaski płatnicze Mastercarda sprawdziły się na Openerze. Teraz trafią także na Orange Warsaw Festival

W trakcie warszawskiego festiwalu będzie można wyrobić nową opaskę lub skorzystać z tej, której używaliście w ubiegłym roku w Gdyni

Polskie firmy z branży e-commerce nadal nie boją się fraudów płatniczych. A powinny

Z najnowszego raportu firm EY i Nethone wynika, że większość polskich przedsiębiorstw sprzedających w sieci ma znikomą świadomość problemu wyłudzeń płatniczych

Asseco chce się pozbyć haseł jednorazowych w SMS-ach. Wprowadza mToken

mToken to aplikacja mobilna, która pozwala na autoryzację transakcji zlecanych w bankowości elektronicznej bez konieczności korzystania z haseł wysyłanych w wiadomościach tekstowych

Inteligentne koszyki i lustra oraz chipy w ubraniach. Czy tak będą wyglądać sklepy za kilka lat?

Zobaczcie jak przyszłość handlu stacjonarnego widzą autorzy pomysłów zgromadzonych w berlińskim Visa Retail Experience Lab

Nowy akcelerator dla startupów. Mastercard będzie pomagać fintechom

Nowa inicjatywa organizacji płatniczej ma pomóc fintechom w pozyskaniu kapitału i uzyskaniu niezbędnych licencji

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Cashless na Youtube

wOKrWHZ7Jrc
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.