Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wiele uwag do Polish API. Zakończyły się konsultacje projektu prowadzonego przez ZBP

Raport z konsultacji ma zostać przedstawiony w ciągu kilku najbliższych tygodni

Do końca stycznia trwały konsultacje prowadzonego przez Związek Banków Polskich projektu Polish API. Jak podaje biuro prasowe ZBP, konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników rynku. Do biura ZBP napłynęło ponad 300 różnych uwag zgłoszonych przez ponad 20 instytucji. Teraz trwa analiza tych wątpliwości. Jak mówili podczas konferencji prasowej w połowie stycznia przedstawiciele ZBP, w ciągu kilku najbliższych tygodni ma powstać raport po konsultacjach, a do dokumentacji Polish API zostaną wprowadzone ewentualne zmiany.

Przeczytajcie także: ZBP pokazał dokumentację Polish API

Polish API to interfejs, dzięki któremu tzw. podmioty trzecie, a więc np. operatorzy płatności internetowych czy inni przedstawiciele branży fintech, będą otrzymywać dostęp do rachunków bankowych swoich klientów. Polish API to odpowiedź polskiego sektora bankowego na wyzwania związane z implementacją dyrektywy PSD II. Komisja Nadzoru Finansowego niedawno publikowała komunikat, w którym wyraża nadzieję, iż Polish API zostanie wdrożone jak najszybciej.

Przeczytajcie także: Brytyjski problem z PSD II

Zgodnie z przepisami zawartymi w PSD II banki nie mogą blokować dostępu do prowadzonych przez siebie rachunków firmom zewnętrznym. Jeżeli nie zdecydują się na zastosowanie rozwiązania sektorowego w tym zakresie, będą musiały przygotować własny interfejs komunikacji z systemami fintechów. Projekt ustawy wprowadzającej PSD II w Polsce jest już w parlamencie. Jego pierwsze czytanie ma odbyć się na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies