Najnowsze dane NBP: płatności internetowe zaczynają dominować w strukturze transakcji Blikiem

Najnowsze dane NBP: płatności internetowe zaczynają dominować w strukturze transakcji Blikiem

Dodano: 19/04/2017 - 12:37

Niemal 60 proc. operacji dokonywanych tym instrumentem odbywa się w środowisku e-commerce

NBP sypnął dziś dużą liczbą nowych danych. Ledwo odkopałem się spod sterty informacji o kartach płatniczych w IV kw. ubiegłego roku, a już pojawiły się statystyki dotyczące systemów rozliczeniowych w tym samym okresie, a więc m.in. Blika. Wśród nich zwraca na siebie szczególną uwagę silny wzrost liczby transakcji internetowych. Ale po kolei...

Przeczytajcie także: Konto PayPal będzie można powiązać z Android Pay

Z danych banku centralnego wynika, że w grudniu Blika w aplikacjach bankowych miało 3,1 mln klientów. Nie podano, ilu z nich korzysta z tego rozwiązania aktywnie. Wiadomo, że ci, którzy to robią, przede wszystkim lubią nim płacić w internecie. W okresie od października do grudnia odnotowano ok. 2,3 mln transakcji Blikiem w środowisku e-commerce. Stanowiły one już 59,4 proc. wszystkich transakcji wykonanych tym instrumentem. W III kw. było ich ponad 900 tys. i stanowiły wówczas ok. 42 proc. wszystkich.

Wydaje mi się, że w kolejnych kwartałach udział płatności w e-commerce będzie w strukturze transakcji Blika nabierał znaczenia. Kolejne banki wprowadzają bowiem wygodne rozwiązanie umożliwiające dokonywanie płatności tym instrumentem bez przepisywania kodu z aplikacji bankowej. Transakcje internetowe to najwygodniejsza usługa oferowana przez Blika, w przeciwieństwie np. do płatności w POS-ach, o których za chwilę.

Przeczytajcie także: Rewelacyjny początek Android Pay w mBanku

Użytkownicy Blika wykonali w ostatnim kwartale ubiegłego roku także 1,1 mln wypłat gotówki z bankomatów. Udział transakcji gotówkowych wyniósł 27,8 proc. i szybko spada na korzyść właśnie płatności internetowych. Natomiast transakcje w sklepach stacjonarnych stanowiły w IV kw. już tylko 8 proc. (było ich 305 tys.). To jedyny rodzaj transakcji, których liczba zmniejszyła się w porównaniu z III kw., kiedy było ich ponad 330 tys. Natomiast przelewów P2P odnotowano w okresie od października do grudnia prawie 190 tys., czyli niemal trzy razy tyle co w III kw.

Łącznie blikowcy wykonali w IV kw. 3,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 617 mln zł. W porównaniu z poprzednim okresem jest to wzrost liczby o 72 proc. a wartości o 36 proc. Średnia wartość transakcji spadła o 21 proc. do 161 zł. Sieć akceptacji Blika liczyła w grudniu 177 tys. terminali POS, 43 tys. sklepów internetowych oraz ok. 16 tys. bankomatów.

Newsletter