Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP nie pozostawia złudzeń: korzystanie z usług banków musi być droższe

ZBP przygotował raport "Banki 2020" na temat sytuacji banków w minionym roku oraz wskazujący perspektywy na najbliższą przyszłość

Związek Banków Polskich opublikował raport o sytuacji ekonomicznej banków "Banki 2020". To już 28 edycja dorocznego opracowania, w którym prezentowane są wyniki sektora bankowego oraz perspektywy na najbliższą przyszłość.

Jak podano, w 2020 r. nastąpił bardzo wysoki wzrost sumy bilansowej banków (o ponad 17 proc.), przy jednoczesnym pogorszeniu wyników finansowych sektora.

Przeczytajcie także: Millennium ułatwia zaciąganie pożyczek, wykorzystując otwartą bankowość

Wzrost sumy bilansowej generowany był m.in. przez bardzo silny dopływ pieniędzy do przedsiębiorstw w wyniku wdrażania kolejnych tarcz finansowych. W okresie niepewności ekonomicznej depozyty szybko rosły, a z kolei istotnie malało zainteresowane kredytami. Jednym z największych wyzwań były zaś bardzo niskie stopy procentowe.

Wobec zmniejszonych dochodów odsetkowych, zahamowania akcji kredytowej i szybkiego wzrostu zobowiązań finansowych miniony rok przyniósł wyraźne obniżenie wyników finansowych sektora. ZBP podaje, że spadkowi dochodów odsetkowych towarzyszył natomiast wzrost dochodów z opłat i prowizji (o 11 proc.) i prognozuje dalsze zmiany w tym kierunku. – Konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat za świadczone usługi, czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym – napisano w raporcie.

Raport ZBP potwierdza zatem to, o czym możecie przeczytać w serwisie cashless.pl: kolejne banki decydują się na podwyżki opłat za swoje usługi, a coraz częściej pojawiają się też głosy, że klienci będą musieli płacić za depozyty złożone w bankach.

Przeczytajcie także: Brytyjski regulator upomina fintechy: nie jesteście bankami

Z kolei jako dodatkową ścieżkę, która ma doprowadzić do wzrostu dochodowości banków, wskazano rozwój usług spoza tradycyjnej domeny bankowej. – W związku z potrzebą zwiększania dochodów pozaodsetkowych wyzwaniem dla banków będzie identyfikacja nowych rodzajów aktywności, świadczenie usług, w tym niefinansowych i niebankowych, które mogą stać się źródłem dodatkowych dochodów i będą świadczyć o znaczeniu banku w życiu klienta – zaznaczono w opracowaniu. Również ten trend znany jest czytelnikom serwisu cashelss.pl, a więcej na ten temat przeczytać mogliście np. w tekście: Tradycyjne usługi bankowe to za mało. O rozwoju tzw. VAS-ów w bankowości mówili eksperci podczas Cashless Live.

Cały przygotowany przez ZBP raport dostępny jest tutaj. Znajdziecie tam kompleksowy opis sytuacji banków, ich wyników, wyzwań, z jakimi się mierzą, oraz prognozy rozwoju sytuacji na rynku finansowym.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies