Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BIK: duże wzrosty na rynku kart kredytowych. To jednak głównie efekt niskiej bazy z zeszłego roku

W kwietniu banki wydały 57,3 tys. kart kredytowych, a łączna kwota przyznanych limitów wyniosła 367 mln zł

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że w kwietniu banki wydały 57,3 tys. kart kredytowych. Łączna kwota przyznanych limitów wyniosła 367 mln zł. W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku oznacza to wzrosty odpowiednio o 60,4 proc. oraz 85,6 proc. Wyraźnie widać poprawę wyników, ale trzeba pamiętać, że wiosna ubiegłego roku to początek pandemii w Polsce. Banki ograniczyły wówczas bardzo mocno akcję kredytową. Tegoroczny wzrost w znacznym stopniu wynika zatem z tzw. efektu niskiej bazy.

Przeczytajcie także: Mastercard ruszył z loterią w Bezcennych Chwilach

Specjaliści BIK zwracają uwagę na wyniki sprzedaży kart kredytowych w okresie styczeń-kwiecień tego roku i wskazują na wyhamowanie trendu spadkowego. W ubiegłym roku był on bardzo zauważalny, a wynikało to z faktu, że limity kartowe są jednym z najbardziej ryzykownych produktów kredytowych. Instytucje finansowe nie chciały ryzykować w trudnych i niepewnych czasach. Przed rokiem mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że w porównaniu z kwietniem 2019 roku liczba sprzedanych kart kredytowych spadła o 67 proc., a wartość udzielonych w ten sposób kredytów zmniejszyła się o 68 proc.

Przeczytajcie także: Google i Samsung łączą Tizen i Wear OS

Z komunikatu BIK można się też dowiedzieć, że w poprzednim miesiącu, w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, udzielono więcej wszystkich rodzajów produktów kredytowych. Liczba kredytów gotówkowych wzrosła o 97,4 proc., mieszkaniowych o 32,4 proc., a ratalnych o 24,2 proc. Ich wartość wzrosła o odpowiednio 132,6 proc., 41,1 proc. oraz 75 proc. Biuro zwraca uwagę, że te skoki nie wynikają jedynie z efektu niskiej bazy – zauważalna staje się też hossa m.in. w wysokokwotowych kredytach gotówkowych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies