Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik w I kw. 2021 r.: transakcji dwa razy więcej niż przed rokiem

Blik najczęściej wykorzystywany jest do płatności w internecie. Ale dużą popularnością cieszą się też przelewy na telefon

Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, podał dzisiaj wyniki transakcyjne za I kw. 2021 r. Jak się okazuje, w pierwszych trzech miesiącach roku użytkownicy Blika zrealizowali za jego pomocą 153 mln transakcji o wartości 20 mld zł. Oznacza to, że w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku podwoiła się zarówno liczba, jak i wartość operacji. PSP poinformował też, że już 7,6 mln osób używa Blika regularnie, przynajmniej raz w miesiącu.

Tradycyjnie już, najczęściej korzystacie z Blika w internecie. Tam zrealizowano ponad 74 proc., czyli 114 mln odnotowanych transakcji. 4 proc. z nich to operacje rozliczone przez międzynarodowych operatorów płatności. Oznacza to, że coraz częściej Blikiem płacicie za zakupy na zagranicznych platformach e-commerce. Wartość transakcji online to 13 mld zł. PSP przypomina, że na koniec 2020 r. Blik prześcignął karty płatnicze, jeśli chodzi o udział w transakcjach zrealizowanych online przez klientów działających w Polsce banków.

Przeczytajcie także: Zmiana w radzie nadzorczej operatora Blika

Dużą popularnością cieszy się też funkcja Blika pozwalająca przesyłać przelewy na telefon. Od stycznia do marca tego roku zrealizowano w ten sposób prawie 19 mln transakcji. To o 156 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość takich transakcji w pierwszym kwartale osiągnęła 2 mld zł. Z przelewów na telefon Blik mogą korzystać klienci 10 banków, o czym szczegółowo możecie przeczytać w tekście Przelewy na telefon, płatności, wypłaty gotówki, czeki? Sprawdźcie, z których funkcji Blika możecie korzystać w swoim banku.

Rośnie także liczba transakcji z wykorzystaniem Blika w tradycyjnych terminalach płatniczych. Rok do roku przybyło ich 94 proc. (odnotowano 13,6 mln takich operacji w pierwszym kwartale tego roku). Ich wartość zbliżyła się do miliarda złotych.

Przeczytajcie także: Blik uruchomił zupełnie nowy serwis informacyjny

Jak zauważa operator Blika, pandemia przyśpieszyła wzrost zainteresowania rozliczeniami bezgotówkowymi, co ma konsekwencje dla transakcji gotówkowych. Potwierdzają to dane dotyczące liczby operacji zrealizowanych przez użytkowników Blik w bankomatach – w pierwszym kwartale roku było ich 7,2 mln. To 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak ten sposób wykorzystania systemu już nie zyskuje tak szybko na popularności, jak dawniej. To wynik utrzymujący się na porównywalnym poziomie przez ostatnie trzy kwartały. Wartość wpłat i wypłat Blikiem w analizowanym okresie wyniosła 4,5 mld zł. Średnia wypłacana kwota to 622 zł.

W pierwszym kwartale roku użytkownicy realizowali Blikiem średnio 1,7 mln transakcji każdego dnia. To dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2020 r. W najlepszym dniu pierwszego kwartału odnotowano 2,2 mln transakcji. Średnia kwota transakcji Blikiem to 131 zł.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies