Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W bankach coraz drożej i drożej, a Polacy i tak zakładają nowe rachunki na potęgę. Ich liczba po raz pierwszy przekroczyła 44 mln

Z danych NBP wynika, że w II poł. ubiegłego roku liczba rachunków prowadzonych przez banki z Polski wzrosła o 600 tys.

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat funkcjonowania systemu płatniczego w II poł. 2020 r. W dokumencie tym znalazły się m.in. informacje na temat liczby i wartości przekazów międzynarodowych, o czym mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl wczoraj. Dziś natomiast chciałbym zwrócić Waszą uwagę na liczbę rachunków prowadzonych przez banki z Polski.

Przeczytajcie także: Posłuchajcie drugiego odcinka Bezgotówkowego podcastu

Jak się okazuje, na koniec grudnia ubiegłego roku klienci mieli 44,1 mln rachunków. To pierwszy raz w historii, gdy ich liczba przekroczyła 44 mln. W ciągu ubiegłego półrocza wzrosła o ok. 600 tys. Działo się tak mimo często spotykanej opinii, że ceny podstawowych usług bankowych rosną. Na koniec czerwca 2020 r. Polacy mieli ok. 43,6 mln rachunków bankowych a w grudniu 2019 r. – 42,7 mln.

Przeczytajcie także: Rośnie sieć akceptacji płatności odroczonych Twisto

Co ciekawe z danych banku centralnego wynika, że nie dość, że rośnie liczba kont, to zwiększa się także aktywność w korzystaniu z nich, mierzona średnią liczbą transakcji na rachunku realizowanych w półroczu. W II poł. 2020 r. wskaźnik ten wynosił 116,5, po wzroście o 13,7 proc. w I poł. ubiegłego roku. Jak NBP pisze w swoim raporcie, za zjawisko to odpowiedzialny jest przede wszystkim wzrost popularności korzystania z kart płatniczych. Średnia aktywność użytkowników rachunków bankowych powróciła na ścieżkę wzrostu po spadku w I poł. 2020 r., co tłumaczone było wprowadzeniem blokady gospodarczej w związku z pandemią.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies