Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
EAST: w 2020 roku wzrosła liczba ataków na bankomaty z użyciem złośliwego oprogramowania

W tym samym czasie spadła liczba przestępstw z użyciem kart płatniczych oraz siły fizycznej

Organizacja EAST (European Association for Secure Transactions) opublikowała raport na temat przestępstw związanych z bankomatami, do których doszło w 2020 roku. Z udostępnionych danych można się dowiedzieć m.in., że w pandemicznych kwartałach poważnie spadła liczba oszustw bankomatowych z użyciem kart płatniczych. O ile w 2019 roku było ich ponad 18 tys., o tyle w kolejnym roku takich ataków zanotowano już około 6,5 tys. Spadek wyniósł zatem ponad 60 proc.

Przeczytajcie także: Podwyżki opłat za rachunki w Citi Handlowym

W 2019 roku przestępcom przy użyciu kart udało się ukraść z bankomatów blisko ćwierć miliarda euro. W ubiegłym roku straty były mniejsze i wyniosły 218 mln euro. Największe straty spowodował skimming (kopiowanie paska magnetycznego karty): 183 mln euro. Należy jednak zaznaczyć, że liczba przestępstw tego typu spadła z blisko 1,5 tys. do 656 – to najniższy wynik w historii badania. Znacząco spadła także liczba ataków typu TRF (transaction reversal fraud): z ponad 9 tys. w 2019 roku do 250 w roku ubiegłym.

Podczas gdy przestępstw z użyciem kart było coraz mniej, rosła liczba ataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. W ubiegłym roku zanotowano ich 202 – o 44 proc. więcej niż w 2019 roku. Związane z nimi straty wzrosły z kolei o 14 proc. i sięgnęły 1,24 mln euro. We wszystkich odnotowanych przypadkach mowa jest o atakach typu black box, polegających na podłączeniu do bankomatu urządzenia, które generuje sygnał wypłaty środków.

Przeczytajcie także: Nest Bank upraszcza starania o kredyt firmowy

Spadła natomiast liczba ataków na bankomaty z użyciem siły fizycznej: z ponad 4,5 tys. do około 3,7 tys. Zmianie nie uległy straty związane z akcjami tego typu – ponownie wyniosły one 22 mln euro. Blisko połowa tej sumy przypada na zdarzenia, w których przestępcy wysadzili bankomat. Takich zajść odnotowano w ubiegłym roku 923 – o 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Znacząco, bo aż o 33 proc. spadła natomiast liczba włamań do maszyn przy użyciu siły. W ubiegłym roku odnotowano 749 takich zdarzeń.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies