Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP poparł projekt polskiej karty płatniczej

Dołączył w ten sposób do grupy kilkunastu banków, które podpisały list intencyjny w tej sprawie 

Informację o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie polskiej karty płatniczej potwierdziło przed chwilą biuro prasowe PKO BP. To ważne, bo wcześniej bank był zwolennikiem raczej dalszego rozwoju systemu płatności mobilnych Blik niż tworzenia krajowego schematu kartowego.

Przeczytajcie także: Sieci handlowe chcą od banków zwrotu interchange

W ten sposób grupa banków zainteresowanych tworzeniem tzw. polskiej karty liczy już 14 instytucji. Oprócz 12 banków, wśród których są m.in. Pekao, BZ WBK, mBank czy Citi, jest również Krajowa Izba Rozliczeniowa. List intencyjny w tej sprawie ZBP wysłał do wydawców kart w październiku ubiegłego roku.

Obecnie ZBP jest na etapie wyboru doradcy, który ma przygotować analizę ekonomiczną projektu polskiego schematu płatniczego. Z moich informacji wynika, że kontrakt w tej sprawie nie został jeszcze podpisany, ale ma do tego dojść w ciągu kilku najbliższych dni. Na krótkiej liście doradców, którzy mają szansę na tę umowę, znajdują się firmy BCG oraz A.T. Kearney.

Przeczytajcie także: Na rynku jest już 27,6 mln kart zbliżeniowych

Decyzja PKO o przystąpieniu do projektu polskiej karty może być zaskoczeniem ze względu na wcześniejszy negatywny stosunek kierownictwa banku do tego projektu. Ostatnio PKO zmaga się jednak z polityczną nagonką po tym, jak zdecydował się zmienić tabelę opłat i prowizji dla klientów indywidualnych. Być może aby uspokoić nieco nastroje, zarząd PKO podjął decyzję o wejściu do polskiej karty, podobnie jak o wprowadzeniu w ubiegłym tygodniu promocji w ramach której obniżył marże kredytów hipotecznych. Biuro prasowe PKO zaprzeczyło jednak, jakoby obniżka marży miała cokolwiek wspólnego ze sprawą zmiany tabeli opłat i prowizji i jest działaniem cyklicznym.

Na to, że PKO może zmienić zdanie w kwestii krajowego schematu płatniczego, wskazywać mógł udział pracowników tej instytucji w konsultacjach na temat projektu digitalizacji kraju, które niedawno odbyły się w Ministerstwie Rozwoju. Maciej Wyszoczarski, dyrektor pionu sieci i administracji w PKO BP, został nawet koordynatorem dalszych prac nad projektem, którego polska karta płatnicza ma być jednym z elementów.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies