Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mastercard ułatwia płacenie pierwszą cyfrową walutą banku centralnego. Wprowadził kartę powiązaną z Sand Dollar

Na razie rozwiązanie jest dostępne tylko dla mieszkańców Bahamów, ale w przyszłości będą z niego mogli korzystać także turyści

Mastercard poinformował o wprowadzeniu na rynek pierwszej karty płatniczej (prepaid), z pomocą której można płacić walutą cyfrową banku centralnego (CBDC). Tą ostatnią jest Sand Dollar – cyfrowy pieniądz emitowany przez Bank Centralny Bahamów. W projekcie bierze jeszcze udział lokalny fintech Island Pay. Nowy plastik sprawi, że mieszkańcy niewielkiego państwa będą mogli płacić cyfrowym dolarem bahamskim wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty amerykańskiej organizacji.

Przeczytajcie także: Które banki oferują ubezpieczenia w aplikacjach mobilnych?

Sand Dollar pojawił się w obiegu w ubiegłym roku. Było o nim głośno, ponieważ to pierwsze oficjalne wdrożenie CBDC (inne kraje, np. Chiny, dopiero eksperymentują z tym rozwiązaniem). Cyfrowy dolar bahamski – Sand Dollar – był dostępny jedynie w aplikacji stworzonej przez fintech Island Pay. Z jego rozwiązań korzystają państwa, firmy oraz mieszkańcy regionu.

Początkowo cyfrowy dolar bahamski mógł być używany w ograniczonym zakresie – takie płatności akceptowała tylko część firm. Współpraca z Mastercardem przy tym projekcie powinna rozwiązać ten problem. W przypadku Bahamów CBDC ma spore znaczenie. Państwo jest rozsiane na kilkuset wyspach, co czyni transport gotówki kosztownym. Dlatego bank centralny chce rozpowszechnić cyfrową walutę. W przyszłości będą z niej mogli korzystać także turyści.

Przeczytajcie także: Revolut pomija terminale i wprowadza kody QR

Warto przypomnieć, że Mastercard w ubiegłym roku uruchomił platformę do testowania cyfrowych walut. W ten sposób korporacja chce pomóc bankom centralnym. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że za sprawą tego narzędzia możliwe będzie symulowanie emisji oraz dystrybucji cyfrowego pieniądza, ale też jego wymiany między bankami, dostawcami usług finansowych i konsumentami. Do testów organizacja zaprosiła też inne podmioty: banki komercyjne, fintechy oraz pozostałe firmy technologiczne.

Z różnego rodzaju rozwiązaniami wykorzystującymi cyfrowe pieniądze, jak np. kryptowaluty, eksperymentuje także konkurencyjna organizacja płatnicza z USA, czyli Visa.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies