Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie wszyscy stawiają na HCE

W Rabobanku, wbrew obowiązującym trendom, pojawią się simcentryczne płatności mobilne

KPN, holenderski telekom zapowiedział, że we współpracy z Rabobankiem, jedną z czołowych instytucji finansowych w tym regionie, zaoferuje klientom Rabo Wallet, czyli elektroniczny portfel. Będzie w nim można zapisać wirtualną kartę debetową i płacić smartfonem zbliżeniowo, tak jak zwykłą kartą plastikową.

Przeczytajcie także: Poczta kończy przetarg na terminale kartowe

Jak już się pewnie domyślacie, skoro płatności są wdrażane przez tandem telekom-bank, to instytucje wybrały rozwiązanie simcentryczne. Dane konieczne do przeprowadzania transakcji będą zapisywane na karcie SIM telefonu. Operator poinformował klientów, że portfel będzie kompatybilny ze smartfonami z systemem Android 4.4 i nowszymi. Obecnie rozwiązanie jest testowane przez grupę klientów operatora posiadających smartfony z logo Samsunga.

Z coraz większego zainteresowania płatnościami mobilnymi wypada się cieszyć. Zastanawia jednak fakt, dlaczego Rabobank wybrał rozwiązanie simcentryczne, od którego odchodzi się (np. w Polsce) na rzecz HCE. Przypomnę, że w tym pierwszym przypadku najczęściej jest tak, że klient operatora, by płacić smartfonem musi wymienić kartę SIM w smartfonie. Nie bez znaczenia jest także to, że w tym modelu bank musi współpracować z telekomem, co na pewno podraża inwestycję. W przypadku HCE dane transakcji przechowywane są w chmurze obliczeniowej, bez znaczenia jest to, jaka karta SIM znajduje się w telefonie, no i bank może oferować usługę całkowicie samodzielnie.

Przeczytajcie także: Polski Portfel – nowy gracz na rynku aplikacji płatniczych

Kilka tygodni temu firma badawcza Gartner poinformowała, że płatności mobilne cieszą się coraz większym zaufaniem w Ameryce Północnej, Japonii i niektórych krajach Europy Zachodniej. Przewiduje się, że w 2018 r. połowa konsumentów na dojrzałych rynkach będzie płacić za pomocą smartfonów i wearables, czyli np. inteligentnych zegarków.

Jednocześnie Gartner uważa, że usługi NFC takich firm jak Apple czy Samsung Pay będą się rozwijały wolniej niż konkurencja ze względu na brak partnerstwa z innymi instytucjami finansowymi i sprzedawcami. Eksperci sądzą, że przyszłość należy do usług nieprzypisanych do danego modelu telefonu, opartych ma technologii HCE.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies