Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Poczta kończy przetarg na terminale kartowe

Dziś minął termin składania ofert w przetargu na 8,5 tys. POS-ów dla wszystkich placówek pocztowych w kraju

To jeden z największych przetargów na obsługę płatności bezgotówkowych kartami w ostatnim czasie. Można go porównać chyba tylko z kontraktem na terminale do sieci sklepów Biedronka, który w 2014 roku wygrał Bank Pekao. Pytanie tylko, czy postępowania przetargowego nie utrudnią ogłoszone dzisiaj zmiany w zarządzie Poczty Polskiej (z funkcji prezesa odwołano Jerzego Jóźkowiaka a posady stracili także dwaj członkowie zarządu spółki).

Przeczytajcie także: Tak, Świebodzice są jak Londyn

Na razie nie wiem, kto złożył oferty w przetargu, ile ich było oraz czy wybrano już zwycięzcę. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że największe szanse na kontrakt z Pocztą mają eService oraz First Data Polska. Prawdopodobnie w przetargu nie biorą udziału Pekao oraz Elavon.

Ciekawe są jednak warunki, jakie spełniać muszą dostawcy terminali dla Poczty. W specyfikacji przetargu zapisano, iż oferenci muszą umożliwiać świadczenie usługi cash advance. To proces pozwalający na wypłatę kartą gotówki z rachunku bankowego. Taka usługa już dziś dostępna jest w wybranych placówkach pocztowych. Dzięki niej, w sytuacji gdy formalnie Poczta kart nie akceptuje, klienci mogą wypłacić kartą gotówkę i zapłacić nią za usługi pocztowe.

Przeczytajcie także: W automatach też zapłacicie kartą

Problem polega jednak na tym, że cash advance jest drogi, większość banków pobiera za niego prowizje wyższe niż za wypłaty z obcego bankomatu. Już dziś usługa ta wzbudza nerwowość wśród klientów Poczty, którzy dowiadują się o cenie tej usługi. Pytanie więc, po co Poczcie cash advance skoro będzie mogła akceptować płatności bezgotówkowe?

Być może chce je umożliwić tylko przy większych kwotach, a przy mniejszych wciąż oferować wypłaty i płatności gotówką? Już widzę klientów kłócących się o to, że by kupić znaczek o wartości 3 zł zapłacili 5 zł prowizji... Dziś, gdy takie kłótnie odbywają się w niewielkiej liczbie placówek, nie ma to większego znaczenia. Gdy jednak obejmą całą sieć Poczty, zrobi się awantura na cztery fajerki. Dla mnie to wylanie dziecka z kąpielą, które spowoduje więcej szkody niż pożytku. Przetarg dla Poczty prowadzi kancelaria prawna WKB.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies