Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF nieprzejednana w sprawie kart przedpłaconych

Jeżeli komuś się wydaje, że nadzór zmięknie w kwestii wydawnictwa prepaidów, niech porzuci nadzieję

Szanse na to, że Komisja Nadzoru Finansowego zmieni swoje negatywne zdanie na temat kart przedpłaconych, są nikłe. Mało tego, również Komisja Europejska może ograniczyć ich wydawnictwo. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi Andrzeja Reicha, dyrektora departamentu regulacji bankowych, instytucji płatniczych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w KNF. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: Ciekawy pomysł na opłacanie rachunków w Play

Podczas branżowej konferencji Digital Money, która w czwartek odbyła się w warszawskim hotelu Novotel Airport, Reich zdziwił się, że opublikowane w ubiegłym roku przez KNF wytyczne zakazujące bankom wydawnictwa anonimowych kart przedpłaconych są postrzegane przez rynek jako coś nowego. – Nasze zalecenia to jedynie przypomnienie reguł, które powinny obowiązywać od kilkunastu lat. Komitet Bazylejski już pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku zakazał sprzedaży produktów powiązanych z anonimowymi rachunkami – stwierdził przedstawiciel KNF.

Przypomnę, że w lipcu do banków trafiło pismo z polskiego nadzoru, które wprost zakazywało wydawnictwa anonimowych kart prepaid. Banki parające się sprzedażą takich produktów, powinny mieć umowę z każdym użytkownikiem takich kart, a od środków zgromadzonych na rachunkach powiązanych z nimi odprowadzać składkę na rezerwę obowiązkową tak jak od oszczędności zdeponowanych np. na ROR-ach. Taki prepaid w praktyce niewiele różni się od karty debetowej.

Przeczytajcie także: Resort rozwoju ma już koncepcję polskiej karty

W rezultacie większość banków mających w ofercie anonimowe prepaidy wycofała się z ich sprzedaży. Natomiast wciąż są one oferowane przez różne podmioty zagraniczne, które nie podlegają polskiemu nadzorowi. Nieoficjalnie mówi się, że kilka innych firm przymierza się do aktywnego wejścia w ten segment. Zdaniem Reicha problemem tym wkrótce może zająć się Unia Europejska. - Ubolewam, że nadzory z innych krajów wciąż dopuszczają wydawnictwo anonimowych prepaidów. Jednak Komisja Europejska uznała ten problem za istotny i jest szansa, że wkrótce problem prepaidów zostanie rozwiązany raz i na zawsze – stwierdził Andrzej Reich.

Karty przedpłacone zyskały złą sławę po zamachach terrorystycznych w Paryżu. Okazało się, że przestępcy posługiwali się takimi plastikami, co przyczyniło się do tego, że francuskie służby nie zdołały wykryć w porę spisku. Zwolennicy pozostawienia prepaidów podnoszą jednak, że przecież terroryści korzystali także z samolotów, autobusów i hoteli, ale nikomu nie przychodzi do głowy w wyniku zamachu zakazywać działalności firmom transportowym czy hotelarskim.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies