Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP ostrzega: ktoś dzwoni do klientów w imieniu działu cyberbezpieczeństwa związku i wyłudza dane logowania na konto

Skutkiem działań przestępców podszywających się pod ZBP może być kradzież pieniędzy z rachunków ofiar lub zaciągnięcie na ich nazwiska zobowiązań finansowych

Związek Banków Polskich opublikował komunikat o zidentyfikowaniu przypadków podszywania się nieznanych osób pod pracowników działu cyberbezpieczeństwa ZBP. Osoby te dzwonią do potencjalnych ofiar bardzo często znając już ich imiona i nazwiska czy adresy zamieszkania – informacje te pozyskują z internetu. Następnie podając się za pracowników ZBP starają się uzyskać inne dane, np. login i hasło do bankowości elektronicznej. Czasem nakłaniają też ofiary do zainstalowania na smartfonie lub komputerze dodatkowego oprogramowania.

Przeczytajcie także: Zencard znika z polskiego rynku

ZBP pisze dalej, że w trakcie oszustwa przestępcy wykorzystują słabe strony sieci telekomunikacyjnych, które pozwalają im podszywać się pod dowolny numer telefonu. Tym razem jest to numer centrali ZBP. Wcześniej o zidentyfikowaniu podobnych przypadków informowały także banki. Specjaliści podkreślają, że nie ma to żadnego związku z przełamaniem systemów bezpieczeństwa poszczególnych instytucji. Natomiast efektem działań przestępców może być kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary lub zaciągnięcie na jej nazwisko zobowiązań finansowych.

ZBP przypomina, że jego pracownicy nigdy nie kontaktują się z klientami banków sami z siebie a jedynie w sytuacji, gdy to klient banku zwróci się do związku w jakiejś konkretnej sprawie. Wówczas kontakt będzie dotyczył tego konkretnego przypadku. Pracownicy ZBP nigdy nie będą próbowali uzyskać poufnych danych związanych z obsługą konta osobistego, ani zachęcać do instalacji dodatkowego oprogramowania.

Przeczytajcie także: Polacy są w stanie dopłacać za cyberbezpieczeństwo

Natomiast złośliwe oprogramowanie pozwalające złodziejom na przejęcie kontroli nad Waszym urządzeniem, może na nim znaleźć się w jeszcze inny sposób, o czym ostrzega z kolei Alior. Ktoś podszywa się pod jego pracowników i wysyła wiadomości e-mail z załącznikiem wyglądającym jak obrazek, którym jest rzekomo oferta z doradztwem finansowym. W rzeczywistości kliknięcie w obrazek powoduje zainstalowanie złośliwego oprogramowania na urządzeniu ofiary.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies