Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Od dziś przyjmowane są wnioski o pieniądze z Tarczy Finansowej 2.0. Można je składać przez bankowość elektroniczną w 18 bankach

Tarcza przewiduje umorzenie pełnej kwoty wsparcia po spełnieniu określonych warunków

Działające na polskim rynku banki informują o możliwości składania za pośrednictwem ich systemów bankowości elektronicznej wniosków w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. Nabór będzie prowadzony od dzisiaj do końca lutego br. Do rozdania jest 13 mld zł, a pieniądze te trafią do mikrofirm (do 9 pracowników) oraz małych i średnich przedsiębiorstw (do 249 pracowników) z 45 branż (podmioty te muszą posiadać odpowiednie PKD), które ucierpiały w drugiej fali pandemii.

Przeczytajcie także: Szefowa EBC uderza w bitcoina

Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z subwencji w ramach Tarczy? Oprócz wspomnianego PKD, liczy się m.in. roczny obrót: w przypadku mikrofirm nie może on przekraczać 2 mln euro, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw 50 mln euro. Trzeba także wykazać, że w związku z pandemią odnotowano spadek obrotów o co najmniej 30 proc. w stosunku do 2019 roku. Wobec podmiotów ubiegających się o wsparcie nie może toczyć się postępowanie upadłościowe, likwidacyjne ani restrukturyzacyjne.

Kolejny warunek to polska rezydencja podatkowa i rozliczanie podatków nad Wisłą. Wnioskodawcy nie mogą też zalegać z płatnościami podatkowymi oraz składkami na ZUS. Wymagane jest także prowadzenie działalności na dzień 31.12.2019 r. oraz dzień złożenia wniosku. Przedsiębiorstwa, które otrzymały finansowanie z Tarczy 1.0., również mogą wnioskować o wsparcie w ramach Tarczy 2.0. Przy spełnieniu określonych warunków, przedsiębiorca może liczyć na umorzenie subwencji nawet w całości.

Przeczytajcie także: Zamówienia z Uber Eats opłacicie Blikiem

Na jakie środki mogą liczyć przedsiębiorcy? W przypadku tych najmniejszych wsparcie wynosi do 324 tys. zł (do 36 tys. zł na pracownika). W przypadku małych i średnich firm subwencja może wynieść maksymalnie 3,5 mln zł. Jej wysokość jest uzależniona od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto, a wsparcie pokryje 70 proc. strat. Aby otrzymać pieniądze, należy się stosować do ograniczeń, nakazów i zakazów ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego – to dość istotna uwaga, jeśli weźmie się pod uwagę, że część przedsiębiorców zamierza otwierać swoje biznesy.

Udział w Tarczy Finansowej PFR 2.0 zadeklarowało 18 banków komercyjnych oraz banki spółdzielcze. Partnerem technologicznym tarczy jest KIR, który umożliwia przekazywanie informacji pomiędzy bankami i PFR. Dodatkowe informacje na temat wsparcia znajdziecie na ich stronach albo na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju.

Okiem eksperta

KIR konsekwentnie wspiera obsługę kolejnej edycji rządowego programu pomocowego Tarcza Finansowa PFR. Jako podmiot współtworzący infrastrukturę polskiego systemu finansowego, odpowiadamy za prawidłowy i szybki przepływ informacji między bankami a PFR. Tworząc narzędzie umożliwiające automatyzację tego procesu, wykorzystaliśmy własne unikalne kompetencje, zaplecze IT i wcześniej zgromadzone doświadczenia. Działamy ze świadomością wielkiej odpowiedzialności, jaka wiąże się z realizacją tak wymagającego zadania, ale również z satysfakcją, że możemy czynnie wspierać inicjatywę służącą ograniczaniu strat społecznych i gospodarczych związanych z pandemią.

Piotr Alicki
Prezes KIR
KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies