Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Uwaga właściciele firm. Nie dajcie się nabrać oszustom pomagającym w wypełnianiu wniosków o tarczę finansową. Ostrzega policja

Oszuści oferując pomoc, wyłudzają dane dostępowe do rachunków bankowych i kradną pieniądze

Policja oraz Związek Banków Polskich opublikowały wspólne ostrzeżenie kierowane do właścicieli małych i średnich firm korzystających z bankowości elektronicznej. Z komunikatu obu instytucji wynika, że nasila się zjawisko, którego celem jest wyłudzenie od przedsiębiorców danych osobowych oraz haseł umożliwiającym dostęp do konta bankowego i kradzież pieniędzy. Oszuści wykorzystują przy tym strach przed skutkami koronawirusa i trwającą akcję wypłat środków z tzw. Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju.

Przeczytajcie także: Citi Handlowy ostrzega przed phishingiem

Policja i ZBP piszą, że oszuści dzwonią do osób prowadzących działalność gospodarczą, proponując pomoc w złożeniu wniosku i uzyskaniu subwencji w ramach tarczy. W trakcie rozmowy starają się namówić rozmówców do skorzystania z ich usług w zakresie złożenia wniosku, który można wysłać za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Wmawiają przy tym, że jest to proces skomplikowany i wymaga eksperckiego wsparcia. Podczas rozmowy przestępcy proszą o dane osobowe, loginy i hasła do e-bankowości oraz treści SMS-ów z kodami autoryzacyjnymi.

Przeczytajcie także: Santander nie wysyła wiadomości ws. aktualizacji danych

Celem przestępców jest oczywiście kradzież pieniędzy zgromadzonych na rachunkach firmowych a także tych, które trafią tam w ramach pomocy z PFR. ZBP i policja zalecają właścicielom firm, aby w przypadku odebrania tego rodzaju połączenia pod żadnym pozorem nie podawać danych dostępowych do rachunku internetowego oraz innych danych osobowych. Radzą również nie otwierać załączników i nie klikać w linki umieszczone w wiadomościach e-mail pochodzących od podmiotów oferujących pomoc w uzyskaniu wsparcia z tarczy finansowej.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies