Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Klienci Pekao już nie potrzebują Profilu Zaufanego. Na stronach rządowych mogą się logować przez mojeID

Wcześniej podobne rozwiązanie jak teraz przez Pekao zostało wdrożone przez PKO BP oraz banki spółdzielcze z grup BPS i SGB

Z informacji na stronie login.gov.pl wynika, że wydłużyła się lista banków pozwalających na korzystanie z cyfrowych usług publicznych za pośrednictwem systemu mojeID. Do obecnych tam wcześniej PKO BP wraz z marką Inteligo oraz spółdzielczych grup BPS i SGB dołączył właśnie bank Pekao. To oznacza, że klienci tej instytucji aby logować się na strony rządowe nie potrzebują już Profilu Zaufanego.

Przeczytajcie także: Pekao upraszcza proces reklamacji

Przypomnę, że mojeID to wprowadzony przez KIR system umożliwiający potwierdzanie tożsamości w internecie za pomocą danych logowania na rachunek bankowy. W trakcie korzystania z dowolnych portali klient może zidentyfikować się wybierając metodę mojeID. Wówczas zostanie przekierowany na stronę swojego banku. Tam musi podać login i hasło do konta a następnie jest przenoszony do portalu już zidentyfikowany. Bank nie zna jego aktywności w tym portalu a administrator portalu nie zna danych logowania na rachunek.

Z systemu mojeID można korzystać w serwisach prywatnych firm, np. ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych czy przychodni zdrowia. Ale KIR-owi udało się już zintegrować z tzw. węzłem krajowym, który umożliwia korzystanie z serwisów rządowych i innych publicznych. Aby jednak klienci mogli logować się za pomocą systemu mojeID na portalach administracji, banki muszą przeprowadzić dodatkowe prace wdrożeniowe. Stąd nie wszystkie banki oferujące mojeID pozwalają jednocześnie na logowanie się za jego pomocą na stronach publicznych.

Przeczytajcie także: Nowa promocja dla klientów Pekao

Obecnie system mojeID został wdrożony przez kilka banków. Oprócz wymienionych tu wyżej PKO BP, Pekao, BPS i SGB, także przez ING i mBank. Prace w tym kierunku prowadzone są przez kilka innych instytucji, np. przez Alior. Warto wiedzieć, że jeśli ktoś nie może jeszcze korzystać z systemu mojeID nie jest odcięty od e-usług publicznych. Może bowiem założyć sobie tzw. Profil Zaufany. PZ też można uruchomić zdalnie za pośrednictwem banków albo np. nowego dowodu osobistego z tzw. warstwą elektroniczną.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies