Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
EBC tłumaczy się z wielkiej awarii systemu TARGET2. Zapewnia, że nie był to cyberatak

Operator systemu nie wyjaśnia jednak, dlaczego nie zadziałała jego wersja zapasowa

Europejski Bank Centralny, w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, wyjaśnił incydent, do którego doszło w ubiegły piątek. Awarii uległ wówczas system rozliczeń TARGET2. Instytucja stosukowo szybko wykluczyła, by jej powodem był cyberatak. Wskazano błąd w oprogramowaniu dostarczanym przez zewnętrznego dostawcę usług. Zapowiedziano, że podjęto działania, by uniknąć podobnych awarii w przyszłości. Jednocześnie nie wyjaśniono, dlaczego nie zadziałał system zapasowy.

Przeczytajcie także: Konto firmowe w Millennium założycie w ramach open bankingu

TARGET2 (Trans-European Automated Real-Time Gross Settlement Express Transfer System), którego operatorem jest Eurosystem, stanowi najważniejszy europejski system rozliczeń wysokokwotowych w euro w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Z platformy korzystają m.in. banki centralne oraz banki komercyjne. Znaczenie sytemu jest bardzo duże, ponieważ pozwala on utrzymać stabilność finansową w UE. To z jego pomocą EBC może m.in. prowadzić wspólną politykę pieniężną.

Przeczytajcie także: eDO App dla użytkowników platformy Autenti

Warto przypomnieć, że uruchomiony pod koniec 2007 roku (NBP przystąpił do niego w 2008 roku) system kilka dni temu przestał działać. Trwająca ponad 10 godzin awaria uniemożliwiła działanie głównej infrastruktury, ale też zapasowego systemu. W efekcie wszystkie usługi w TARGET2 były niedostępne, przychodzące i wychodzące transfery płatnicze nie były przetwarzane. Aby przywrócić płynność, konieczna była zmiana regionu, w którym przetwarzano dane. Zaczęto wówczas stopniowo wznawiać usługi rozliczeniowe.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies