Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Narzędzia do zdalnej weryfikacji tożsamości klientów coraz bardziej popularne. Korzystają z nich nie tylko banki

Ze zdalnej weryfikacji tożsamości klienta korzystają już np. towarzystwo funduszy inwestycyjnych, multiagencja i leasingodawca

Zdalna weryfikacja tożsamości klienta to wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć instytucje finansowe wraz z wprowadzeniem ograniczeń w przemieszczaniu się w związku z epidemią koronawirusa. Część firm wcześniej przygotowało odpowiednie narzędzia. Inne mocno pracowały nad wprowadzeniem ich już w okresie obowiązywania obostrzeń. Ciekawe statystyki dotyczące efektów tych wdrożeń przedstawił podczas konferencji Banking and Insurance Forum Jan Szajda, prezes firmy Identt, dostarczającej narzędzia do zdalnej identyfikacji klienta.

Przeczytajcie także: Identt: sektor bankowy zainteresowany zdalną weryfikacją tożsamości

Dla przykładu wideoweryfikację klientów zakładających rachunek indywidualny lub firmowy dla jednoosobowej działalności gospodarczej w Nest Banku wprowadzono już w IV kwartale 2017 r. Dzięki temu grono klientów, do których bank dociera, nie jest już ograniczone przez lokalizacje placówek. Wśród wniosków złożonych przez internet przy pomocy wideoweryfikacji otwieranych jest 27 proc. rachunków indywidualnych oraz 24 proc. rachunków dla mikroprzedsiębiorców.

– W procesie obsługi klienta indywidualnego w każdej firmie kluczowy jest moment rejestracji, utworzenia jego nowego konta wewnątrz danej instytucji. Krytycznym elementem tego procesu jest potwierdzenie, że dany klient jest tym, za kogo się podaje – zaznacza Jan Szajda, prezes Identt.

Również PKO BP pozwala założyć samodzielnie konto za pośrednictwem aplikacji IKO. Dodatkowym udogodnieniem dla klientów jest automatyczne wypełnienie formularza z danymi osobowymi na podstawie informacji odczytanych z dokumentu tożsamości użytego do weryfikacji. System został wdrożony zaledwie kilka miesięcy temu, a już teraz 20 proc. klientów tego banku jest pozyskiwanych w kanale zdalnym, z tego co trzeci dzięki rozwiązaniu Identt.

Przeczytajcie także: Z podpisu mSzafir można już korzystać bezpośrednio na smartfonie

Poza sektorem bankowym po takie narzędzie sięgnęło np. NN TFI, które oprócz optymalizacji kosztów pozyskiwania klientów, w ten sposób może również spełnić wymogi w zakresie weryfikacji klienta w związku z regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Na współpracę z Identtem zdecydowała się również OVB – duża sieć pośredników sprzedających ubezpieczenia na życie, którzy dzięki rozwiązaniu dostarczonemu na poziomie multiagencji nie muszą czekać na realizację kiełkujących dopiero pomysłów u samych ubezpieczycieli. Jak powiedział Szajda podczas Banking and Insurance Forum, narzędziem wdrożonym w Polsce interesują się również inne podmioty z grupy OVB, która jest obecna na wielu europejskich rynkach. Ujawnił również, że Identt ma także pierwszego klienta z branży leasingowej w Polsce – Europejski Fundusz Leasingowy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies