Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dobra informacja z KNF dla Rachuneo. Firma znalazła się w rejestrze małych instytucji płatniczych

Rachuneo to serwis ułatwiający regulowanie stałych opłat domowych

Na prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego liście małych instytucji płatniczych pojawił się wczoraj 67. wpis. Do rejestru trafiła właśnie poznańska spółka Polskie Aplikacje Transakcyjne, która jest operatorem serwisu Rachuneo. Zgodnie z wpisem Rachuneo może od teraz m.in. przyjmować wpłaty, realizować transakcje płatnicze, świadczyć usługi przekazu pieniężnego czy wydawać instrumenty płatnicze.

Przeczytajcie także: KNF będzie weryfikować działalność MIP-ów

Rachuneo to serwis internetowy ułatwiający regulowanie stałych opłat, takich jak rachunki za prąd, gaz czy telewizję kablową. Dzięki Rachuneo wszystkie tego rodzaju przelewy mogą być opłacane automatycznie z konta powiązanej z serwisem karty bankowej. Od niedawna współwłaścicielem administrującej Rachuneo spółki jest trójmiejska firma Blue Media, która do Rachuneo przeniosła swoich klientów, obsługiwanych wcześniej za pomocą robota bm.pl.

Natomiast mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firmy, wprowadzony do polskiego prawodawstwa przez jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Zdobycie wpisu w rejestrze MIP jest o wiele prostsze niż licencji krajowej instytucji płatniczej, podstawowego zezwolenia przeznaczonego dla fintechów. MIP-y mają jednak ograniczenia, np. mogą działać tylko w Polsce a ich obroty nie powinny być wyższe niż 1,5 mln euro miesięcznie.

Przeczytajcie także: Unia chce uregulować sztuczną inteligencję

Jak wspomniałem, na liście MIP znajduje się 67 wpisów. Oprócz Rachuneo pojawiła się tam niedawno także nieznana mi bliżej firma Flowine. Wcześniej KNF z różnych powodów wykreśliła z rejestru trzy podmioty (jako MIP mogą więc działać 64 firmy). Od kilku tygodni nadzór weryfikuje też działalność spółek znajdujących się w rejestrze. Więcej na ten temat w tekście Nowe wymogi KNF wobec małych instytucji płatniczych wywołały spór. Pojawiają się opinie, że nadzór źle interpretuje przepisy.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies