Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mBank wprowadził pierwszą usługę z zakresu otwartej bankowości. Ułatwia zaciąganie kredytów

Nowa usługa udostępniona przez mBank kierowana jest do osób posiadających główny rachunek w takich bankach jak BNP Paribas, ING, Millennium czy PKO

mBank jest szóstym bankiem na polskim rynku, który wprowadził usługi z zakresu otwartej bankowości. Od teraz klienci posiadający swoje główne konto w innej instytucji mogą starać się w mBanku o pożyczkę na uproszczonych zasadach. Swoją zdolność kredytową mogą potwierdzić za pomocą historii transakcji na rachunku w innym banku. Nowa usługa dostępna jest dla klientów: Aliora, Banku Ochrony Środowiska, BNP Paribas, Getinu, ING, Millennium, Pekao, PKO BP i Santandera.

Przeczytajcie także: PKO BP także wchodzi w open banking

mBank podaje, że przy pomocy nowej procedury wniosek kredytowy można złożyć samodzielnie po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej, podczas rozmowy z doradą na call center oraz w oddziałach – wtedy wniosek jest uzupełniany przez doradcę, a następnie klient potwierdza dochód w serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej. Za zgodą klienta mBank w tle pobierze niezbędne dane do wydania decyzji kredytowej. Usługa została wdrożona we współpracy ze spółką mElements. mBank jest zintegrowany z innymi bankami dzięki interfejsowi API.

Usługa, wdrożona przez mBank, to element tzw. otwartej bankowości wprowadzonej na zasadach zawartych w dyrektywie PSD II. Dzięki niej tzw. podmioty trzecie, a więc np. fintechy, ale także same banki, mogą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na rachunkach osobistych (chodzi np. o historię transakcji).

Przeczytajcie także: BNP Paribas ma nowe zastosowanie open bankingu

Obecnie we wdrażaniu usług z zakresu otwartej bankowości przodują właśnie banki. Wśród nich są Alior, BNP Paribas, ING, Millennium, Santander a od teraz także mBank. Najpopularniejszym rozwiązaniem otwartej bankowości w Polsce są agregatory rachunków, czyli możliwość podglądu kont z różnych instytucji w jednym serwisie. Banki oferują także ułatwienia w procesie kredytowym, czyli uproszczoną procedurę potwierdzania dochodu, zlecanie przelewów z rachunku w innym banku za pomocą swojego serwisu czy potwierdzanie tożsamości.


KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies