Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mBank wprowadził pierwszą usługę z zakresu otwartej bankowości. Ułatwia zaciąganie kredytów

Nowa usługa udostępniona przez mBank kierowana jest do osób posiadających główny rachunek w takich bankach jak BNP Paribas, ING, Millennium czy PKO

mBank jest szóstym bankiem na polskim rynku, który wprowadził usługi z zakresu otwartej bankowości. Od teraz klienci posiadający swoje główne konto w innej instytucji mogą starać się w mBanku o pożyczkę na uproszczonych zasadach. Swoją zdolność kredytową mogą potwierdzić za pomocą historii transakcji na rachunku w innym banku. Nowa usługa dostępna jest dla klientów: Aliora, Banku Ochrony Środowiska, BNP Paribas, Getinu, ING, Millennium, Pekao, PKO BP i Santandera.

Przeczytajcie także: PKO BP także wchodzi w open banking

mBank podaje, że przy pomocy nowej procedury wniosek kredytowy można złożyć samodzielnie po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej, podczas rozmowy z doradą na call center oraz w oddziałach – wtedy wniosek jest uzupełniany przez doradcę, a następnie klient potwierdza dochód w serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej. Za zgodą klienta mBank w tle pobierze niezbędne dane do wydania decyzji kredytowej. Usługa została wdrożona we współpracy ze spółką mElements. mBank jest zintegrowany z innymi bankami dzięki interfejsowi API.

Usługa, wdrożona przez mBank, to element tzw. otwartej bankowości wprowadzonej na zasadach zawartych w dyrektywie PSD II. Dzięki niej tzw. podmioty trzecie, a więc np. fintechy, ale także same banki, mogą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na rachunkach osobistych (chodzi np. o historię transakcji).

Przeczytajcie także: BNP Paribas ma nowe zastosowanie open bankingu

Obecnie we wdrażaniu usług z zakresu otwartej bankowości przodują właśnie banki. Wśród nich są Alior, BNP Paribas, ING, Millennium, Santander a od teraz także mBank. Najpopularniejszym rozwiązaniem otwartej bankowości w Polsce są agregatory rachunków, czyli możliwość podglądu kont z różnych instytucji w jednym serwisie. Banki oferują także ułatwienia w procesie kredytowym, czyli uproszczoną procedurę potwierdzania dochodu, zlecanie przelewów z rachunku w innym banku za pomocą swojego serwisu czy potwierdzanie tożsamości.


KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies