Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP też wchodzi w open banking. W aplikacji IKO znajdziecie rachunki m.in. z Aliora i Santandera

PKO BP deklaruje, że lista banków, których rachunki można będzie dodawać do IKO, będzie sukcesywnie wydłużana

Biuro prasowe PKO BP podało, że bank finalizuje prace nad udostępnieniem pierwszej usługi z obszaru otwartej bankowości. – Planujemy uruchomienie w aplikacji IKO możliwości podłączenia rachunków kilku banków i sukcesywne rozszerzanie ich listy. Pierwsze to Alior, w tym T-Mobile Usługi Bankowe, Santander oraz Inteligo – czytam w informacji nadesłanej do redakcji cashless.pl.

Przeczytajcie także: Pekao wprowadzi agregator rachunków

PKO BP wprowadzając nową usługę (zwykle określa się ją mianem agregatora rachunków) dołączy do grupy kilku instytucji, które podobne rozwiązania już mają (Alior, ING, Millennium i Santander). Wkrótce agregator ma pojawić się także w ofercie Pekao. Więcej na ten temat w tekście Piąty bank wprowadza open banking. Wkrótce rachunki z innych instytucji będzie można zobaczyć w serwisie Pekao.

Kolejnym krokiem w rozwoju open bankingu jest umożliwienie zlecania we własnym systemie przelewów z rachunków w innych bankach. Taką ofertę na razie ma tylko Millennium. Banki umożliwiają także potwierdzanie zdolności kredytowej za pomocą historii transakcji na innych kontach (Alior, ING, Millennium) oraz weryfikowanie tożsamości w procesie kredytowym (BNP Paribas).

Przeczytajcie także: Nowe zastosowanie otwartej bankowości przez BNP Paribas

Otwarta bankowość została wprowadzona przez dyrektywę PSD II. Zgodnie z nią tzw. podmioty trzecie (np. fintechy i inne banki) mogą zyskać dostęp do danych o rachunkach klientów. Docelowo ma to zaowocować wprowadzeniem na rynek innowacyjnych usług i zwiększeniem konkurencyjności w branży finansowej. Na razie prym we wdrażaniu w Polsce open bankingu wiodą same banki. Ale usługi wykorzystujące open banking oferują już także pierwsze fintechy, m.in. Kontomatik czy Blue Media.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies