Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Piąty bank wprowadza open banking. Wkrótce rachunki z innych instytucji będzie można zobaczyć w serwisie Pekao

Wśród pierwszych banków, których rachunki będzie można dodawać do Pekao24, będą prawdopodobnie konta z Aliora i PKO BP

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Bank Pekao jest gotowy do świadczenia usług z zakresu open bankingu, w tym przede wszystkim tzw. agregatora rachunków. Wśród pierwszych trzech banków, których konta będzie można dodawać do Pekao24, mają być m.in. Alior i PKO BP. Biuro prasowe Pekao potwierdziło, że prace nad agregatorem rachunków są zaawansowne i wkrótce instytucja ma go zaoferować klientom. Szczegółów na razie jednak nie podano.

Przeczytajcie także: Już cztery banki z Polski stosują open banking

Agregator rachunków to jedna z usług z zakresu tzw. otwartej bankowości. Rozwiązanie polega na tym, że do serwisu transakcyjnego instytucji "X" można dodać rachunki z instytucji "Y" a następnie zarządzać nimi w systemie banku "X". Zarządzanie sprowadza się przede wszystkim do podglądu salda oraz historii transakcji. W bardziej zaawansowanym modelu możliwe jest także zlecanie za pomocą serwisu jednego banku przelewów z konta w innym banku, czy potwierdzanie zdolności kredytowej historią transakcji na rachunku w innej instytucji.

Przeczytajcie także: Więcej otwartej bankowości w Millennium

Otwarta bankowość to idea zawarta w unijnej dyrektywie PSD II. Jej celem było zwiększenie konkurencyjności na rynku usług finansowych. Jeśli chodzi o polski rynek, to na razie we wdrażaniu open bankingu przodują same banki. Obecnie już cztery z nich, a więc Alior, ING, Millennium i Santander wdrożyły różne rozwiązania z zakresu otwartej bankowości. Pekao ma więc szansę dołączyć do tej grupy jako piąty. Poniżej wykaz usług open bankingu w poszczególnych bankach z Polski.


Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies