Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
STIR przyspiesza. W I poł. 2020 r. system skontrolował aż 17,5 mln rachunków bankowych

STIR, czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, to narzędzie wykorzystywane przez administrację skarbową do wykrywania oszustw podatkowych

Dzisiejszy Puls Biznesu publikuje ciekawy artykuł na temat wykorzystania systemu STIR. Narzędzie wykorzystywane przez władze skarbowe do tropienia oszustw podatkowych ma już dwa lata. O ile przez pierwsze 18 miesięcy jego działania nie były szczególnie widoczne, to przez ostatnie pół roku STIR zdecydowanie przyspieszył i jest to widoczne w statystykach.

Przeczytajcie także: Skarbówka może zablokować rachunek bankowy

Z danych publikowanych przez gazetę wynika, że w ubiegłym roku STIR skontrolował ponad 15 mln rachunków bankowych należących przede wszystkim do firm. W I poł. bieżącego roku kontrolami objęto już 17,5 mln kont. W rezultacie wytypowano 26 tys. podmiotów jako te, które wykazują wysokie ryzyko ukrywania dochodów lub dopuszczania się innych oszustw podatkowych (w całym 2019 r. było to ok. 28 tys. firm).

Przeczytajcie także: Zarząd KIR znów trzyosobowy

W rezultacie Krajowa Administracja Skarbowa zablokowała na trzy miesiące ponad 270 rachunków, na których zabezpieczono łącznie ok. 32 mln zł (o jedną piątą więcej niż przed rokiem). Relatywnie małą liczbę blokad specjaliści tłumaczą przede wszystkim zmniejszającą się skalą oszustw podatkowych, co jest wynikiem uszczelnienia systemu. Wpływ na to może mieć także wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, z którego wynika, że aby zablokować konto na trzy miesiące, szef KAS musi wykazać wykorzystywanie rachunku do oszustw.

Źródło: Puls Biznesu

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies