Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bank Anglii rozpatruje stworzenie cyfrowej waluty. Przeszkodą może być jednak pandemia

Instytucja nie ukrywa, że prace nad tym projektem nie są dla niej priorytetem

Bank Anglii rozważa stworzenie CBDC, czyli cyfrowej waluty banku centralnego, o czym informuje agencja Bloomberga. Na temat prac nad tym projektem wypowiedział się szef instytucji, Andrew Bailey, podczas spotkania online ze studentami. Zaznaczył przy tym, że wirtualny pieniądz miałby wielki wpływ na naturę płatności oraz społeczeństwo. Rozwiał też nadzieje osób, które oczekują szybkiego wdrożenia nowego rozwiązania – prace mogą się ciągnąć latami.

Przeczytajcie także: Nowa aplikacja SGB Mobile zadebiutuje 24 lipca

Jednym z czynników opóźniających wprowadzenie CBDC jest oczywiście pandemia koronawirusa. W bliższej przyszłości brytyjski bank centralny chce się skupić na zwalczaniu gospodarczych skutków epidemii. A wciąż trudno przewidzieć, ile ona potrwa i jak poważne będą problemy ekonomiczne kraju. Drugim problemem jest brexit – chociaż temat zszedł na dalszy plan, to nie zdezaktualizował się, a Wielka Brytania i Unia Europejska wciąż nie wypracowały umowy rozwodowej.

Przeczytajcie także: Europejski Bank Centralny powołuje zespół do prac nad koncepcją krypto-euro

Bank of England nie porusza tego tematu jako pierwszy bank centralny. Podobne plany mają kraje na kilku różnych kontynentach. W części z nich nie tylko rozważa się ustanowienie cyfrowego pieniądza, ale trwają już zaawansowane prace, by go wprowadzić. Niedawno mogliście przeczytać np. o wdrażaniu cyfrowego juana. Wirtualną koronę testują Szwedzi, a cyfrowym euro zajęli się Francuzi, ale też Europejski Bank Centralny. Wszystko po to, by banki centralne nie utraciły swojego wpływu na rynek finansów w czasie, gdy na znaczeniu zyskują kryptowaluty, a korporacje myślą o wprowadzaniu własnych walut, czego najlepszym przykładem jest Libra.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies