Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy chargeback działa w czasie pandemii? Koronawirus ujawnił kryzys usługi

Użytkownicy kart mają problem z odzyskaniem pieniędzy w ramach usługi chargeback. Dotyczy to głównie klientów linii lotniczych

Chargeback, czyli usługa reklamacyjna oferowana przez organizacje płatnicze, pozwalająca na uzyskanie zwrotu pieniędzy z tytułu płatności za niewykonaną usługę, to jeden z ważnych argumentów korzystania z kart w internecie. Usługa ceniona jest szczególnie przez osoby kupujące bilety lotnicze czy korzystające z wyjazdów turystycznych. Chargeback zabezpieczać ich może na przykład na wypadek odwołania lotu czy bankructwa biura podróży.

Przeczytajcie także: Rekord płatności zbliżeniowych

Tymczasem jak donosi dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna, wielu klientów, którym linie lotnicze odwołały loty z powodu pandemii i nie chcą zwrócić pieniędzy, nie może odzyskać środków w ramach usługi chargeback. Tego rodzaju skargi napływają od pewnego czasu także do redakcji cashless.pl. Chodzi o sytuacje, w których klienci odmawiają przyjęcia od linii lotniczych w zamian za odwołany lot vouchera do wykorzystania w innym terminie i domagają się zwrotu pieniędzy.

Przeczytajcie także: Sieć bankomatów znowu się zmniejszyła

Banki tłumaczą, że nie są gwarantem usługi chargeback a tylko pośrednikiem i w razie sytuacji konfliktowych o rozwiązaniu problemu powinien decydować sąd. Natomiast prawnicy cytowani m.in. przez Dziennik Gazetę Prawną mówią, że pandemia uwidoczniła kryzys usługi chargeback, która ma charakter dobrowolnej umowy między przedsiębiorcami i nie jest uregulowana przepisami prawa.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies