Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP wprowadza limit wypłat z bankomatów. Wcześniej podobne decyzje podjęły Euronet i Planet Cash

Od kilku dni klienci innych banków niż PKO BP z jego bankomatów mogą jednorazowo pobrać nie więcej niż 1000 zł

W mijającym tygodniu Puls Biznesu napisał, że PKO BP zastanawia się nad wprowadzeniem limitu pojedynczej wypłaty gotówki ze swoich bankomatów. Tymczasem, jak doniósł jeden z czytelników cashless.pl, limit taki został już wprowadzony i wynosi tysiąc złotych. Informację tę potwierdza biuro prasowe PKO BP.

Przeczytajcie także: Planet Cash wprowadza limit wypłaty gotówki

– PKO BP analizując zmiany dokonujące się na rynku, od 23 czerwca wprowadził dla klientów innych banków krajowych limit pojedynczej wypłaty gotówki w bankomatach w wysokości 1000 zł. Wypłaty za pomocą Blika nie są limitowane. Limity również nie dotyczą naszych klientów, którzy mogą wypłacać gotówkę w dowolnej wysokości w urządzeniach PKO BP – czytam w odpowiedzi na moje pytanie w tej sprawie.

Przypomnę, że wcześniej limity w tej samej wysokości co PKO BP wprowadziły firmy operujące sieciami bankomatów niezależnymi od banków. Mam na myśli Euronet oraz Planet Cash (IT Card). Wprowadzenie limitów argumentowano m.in. wzrostem zapotrzebowania na gotówkę ze strony klientów, wywołanym pandemią koronawirusa. Podnoszono także kwestię polityki cenowej, do której muszą się stosować operatorzy bankomatów.

Przeczytajcie także: Euronet uruchomi bankomaty wakacyjne

Przypomnę, że właściciel bankomatu, a więc na przykład taka firma jak IT Card czy Euronet, od każdej wypłaty gotówki otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ok. 1,3 zł. Opłatę ponosi wydawca karty, a więc bank, z którego usług korzysta klient podejmujący gotówkę. Prowizja jest regulowana przepisami organizacji płatniczych takich jak Mastercard i Visa i jest niezależna od wysokości transakcji. Z punktu widzenia właściciela maszyny zatem im niższa kwota transakcji tym lepiej dla niego.

PKO BP dysponuje trzecią, największą w Polsce siecią bankomatów. Z najnowszego raportu cashless.pl na temat rynku bankomatowego w Polsce wynika, że na koniec marca PKO BP miał 3014 urządzeń. Najwięcej bankomatów w Polsce działa z logo Euronetu – w I kw. 2020 r. było ich 7410. Na drugiej pozycji jest sieć należąca do IT Card (Planet Cash), która na koniec poprzedniego kwartału liczyła 4465 bankomatów.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies