Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bony zniżkowe na 500 zł do Biedronki? CERT ostrzega – to oszustwo

Autorzy nowej kampanii uwiarygadniają się z pomocą strony przypominającej Onet

Zespół CERT za pośrednictwem mediów społecznościowych ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod sieć Biedronka oraz znany portal internetowy. Swoje ofiary kuszą możliwością zdobycia bonu o wartości 500 zł do wykorzystania w jednym ze sklepów portugalskiej sieci. Dla podniesienia wiarygodności przestępcy przygotowali stronę przypominającą wizualnie serwis Onet. Pojawił się na niej artykuł o pełnych koszykach zakupów za 15 zł i Polakach szturmujących Biedronki.

Przeczytajcie także: Już siedem banków ostrzega przed vishingiem

Ludzie przyciągnięci okazją są nakłaniani do zakupu bonu zniżkowego za 15 zł. Po przekierowaniu na kolejną stronę są proszeni o podanie numeru karty płatniczej. Przy okazji jednak zapisują się na płatną i drogą subskrypcję. Każdy internauta powinien pamiętać, że przekazując nieznanym serwisom informacje dotyczące kart płatniczych, bankowości elektronicznej czy dane osobowe, może łatwo paść ofiarą przestępców i stracić pieniądze.

Przeczytajcie także: Zadzwonił do banku i podał się za klienta. Ukradł 150 tys. zł

Natomiast specjaliści od cyberbezpieczeństwa z CERT informują, że złośliwa domena polskidziennik[.]pl trafiła już na ich listę ostrzeżeń. To rejestr powstały na podstawie podpisanego pod koniec marca porozumienia między Ministerstwem Cyfryzacji, Urzędem Komunikacji Elektronicznej, NASK oraz operatorami telekomunikacyjnymi: Orange, Plus, Play oraz T-Mobile. Zakłada ono ochronę internautów przed cyberoszustami wyłudzającymi dane i pieniądze. Przywołane podmioty mają walczyć z niebezpiecznymi stronami m.in. przez tworzenie listy ostrzeżeń i blokowanie złośliwych adresów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies