Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już siedem banków ostrzega przed plagą vishingu. Tym razem Santander

Duża liczba instytucji, które ostrzegają przed telefonami od osób podających się za pracowników banków, świadczy o tym, że skala zjawiska musi być znacząca

Santander opublikował na swojej stronie internetowej komunikat, w którym ostrzega przed przestępcami dzwoniącymi do klientów. Podszywają się pod pracowników banku i próbują wyłudzić dane, w tym login i hasło do bankowości elektronicznej. Oszuści zachęcają też do instalowania oprogramowania, które może im posłużyć do kradzieży informacji i środków z konta.

Przeczytajcie także: Santander umożliwia zakładanie firmy z pomocą serwisu transakcyjnego

Przestępstwa tego typu określane są mianem vishingu, czyli voice phishingu. Ta metoda znana jest od dłuższego czasu, ale ostatnio oszuści wykorzystują ją szczególnie często. Banki uczulają więc klientów, by uważali podczas rozmów telefonicznych, w których ktoś podaje się za pracownika instytucji finansowej. Przypominają, że nigdy nie proszą klientów o instalowanie dodatkowego oprogramowania i nie wymagają podawania wrażliwych informacji. Dotyczy to nie tylko rozmów telefonicznych, ale też SMS-ów oraz e-maili.

Przeczytajcie także: mSzafir za darmo do końca czerwca. Promocja dla klientów PKO

O alarmującej skali zjawiska świadczyć może fakt, że w ciągu ostatnich tygodni już siedem różnych banków opublikowało komunikaty ostrzegające przed vishingiem. Jako pierwsze zrobiły to PKO oraz ING. Później dołączyły do nich mBank, Idea Bank, Alior oraz Credit Agricole. Czujność powinni zachować klienci wszystkich banków.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies