Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polski nadzór jako jeden z pierwszych w Europie przygotował stanowisko w sprawie robo-doradztwa. Rozpoczyna konsultacje

Instytucje finansowe mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu stanowiska KNF do 28 maja

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała w piątek projekt swojego stanowiska w sprawie usług robo-doradztwa inwestycyjnego. Działanie jest elementem tzw. Cyfrowej Agendy Nadzoru, a więc ogłoszonego parę miesięcy temu planu działań KNF w obszarze nowoczesnych usług finansowych. Instytucje takie jak banki, domy maklerskie i firmy specjalizujące się w zarządzaniu aktywami mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu do 29 maja.

Przeczytajcie także: Nie będzie kolejnego banku hipotecznego w Polsce

Z komunikatu KNF wynika, że projektowane stanowisko ma w sposób kompleksowy odnosić się do najważniejszych zagadnień związanych z prowadzeniem robo-doradztwa, które powinny być uwzględnione w działalności instytucji oferujących takie rozwiązania. Projekt dotyczy całości procesu, poczynając od fazy projektowania usługi, po jej praktyczne wdrożenie i monitorowanie. Stanowisko będzie miało na celu zapewnienie jednolitego wdrażania robo-doradztwa przez zainteresowane firmy, z jednoczesnym uwzględnieniem odpowiedniej ochrony klientów, zwłaszcza inwestorów nieprofesjonalnych.

Wedle definicji zamieszczonej na stronie KNF robo-doradztwo to forma zautomatyzowanego doradztwa finansowego stosowana m.in. w obszarze usług inwestycyjnych, pożyczek i ubezpieczeń. Rozwiązanie wykorzystuje sztuczną inteligencję i narzędzia do analizy dużych zbiorów danych. Robo-doradztwo obniża koszty usług doradztwa finansowego, dzięki czemu mogą one być dostępne dla szerszego grona klientów.

Przeczytajcie także: Dwa nowe podmioty z dostępem do otwartej bankowości

Projekt stanowiska KNF w sprawie robo-doradztwa jest jednym z pierwszych, o ile nie pierwszym tego rodzaju dokumentem w Europie. Dokument, który można pobrać pod tym linkiem, został przekazany do Izby Domów Maklerskich, Związku Banków Polskich oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Uwagi do projektu można przesyłać na adres e-mail: konsultacje.robo@knf.gov.pl.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies