Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Koronawirus a płatności. KNF chce szybkiego podniesienia limitu dla transakcji bez PIN-u

Przewodniczący KNF zwrócił się w tej sprawie o pomoc do prezesa NBP

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała na swoim profilu na Twitterze informację, iż przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zwrócił się do prezesa Narodowego Banku Polskiego o wsparcie w sprawie profilaktyki dotyczącej rozprzestrzeniania się koronawirusa. Działania te mają polegać na podniesieniu limitu na płatności bezgotówkowe bez konieczności ich autoryzacji kodem PIN na terminalu sprzedawcy. Chodzi o to, by nie trzeba było dotykać klawiatury urządzenia.

Przeczytajcie także: Płatności Google Pay bez PIN jeszcze nie teraz

Przypomnę, że obecnie w Polsce obowiązuje limit w wysokości 50 zł, powyżej którego transakcje bezgotówkowe kartami i niektórymi systemami mobilnymi muszą być autoryzowane dodatkowo kodem PIN. Ponadto w wyniku implementacji dyrektywy PSD II także niektóre płatności na kwoty poniżej 50 zł niekiedy wymagają autoryzacji PIN-em. Dopiero od jesieni bieżącego roku banki i operatorzy terminali płatniczych mają rozpocząć zwiększanie limitu do 100 zł. Organizacje płatnicze, a więc Mastercard i Visa, otrzymały już odpowiednie zezwolenia.

Przeczytajcie także: WHO odcina się od zaleceń ograniczenia gotówki

Tymczasem w wyjątkowej sytuacji pod względem autoryzacji transakcji płatniczych są użytkownicy takich systemów jak Apple Pay, Garmin Pay czy Fitbit Pay. Mogą płacić bez autoryzacji PIN-em na terminalu bez względu na wartość transakcji. Płatność zatwierdzają na własnym urządzeniu np. odciskiem palca. Wkrótce podobne rozwiązanie ma zostać zaimplementowane także do systemu Google Pay.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies