Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duże śledztwo w Łodzi. 48 podejrzanych m.in. o włamania na konta bankowe

Rozpracowywana grupa zakładała też na ludzi słupy rachunki, przez które prała pieniądze pochodzące z kradzieży, także za granicą

W opublikowanym dziś komunikacie łódzka policja poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób związanych z grupą przestępczą podejrzewaną o ponad 260 różnych przestępstw, m.in. włamań na konta bankowe i prania pieniędzy przez ludzi słupy. Łącznie zatrzymano w tej sprawie już 48 osób. Sumę strat spowodowanych przez grupę policja szacuje w tym momencie na ponad milion zł, ale sprawa ma charakter rozwojowy. To oznacza, że prawdopodobnie skala oszustw rozpracowywanej grupy jest dużo większa.

Przeczytajcie także: Ludzie wciąż się nabierają na fałszywe strony płatności

Z policyjnego komunikatu wynika, że przestępcza działalność grupy polegała głównie na oszustwach przy zakupie różnych produktów i usług, włamaniach na rachunki bankowe czy kradzieżach metodą na policjanta. Organizatorzy procederu pieniądze pozyskane w ten sposób prali za pomocą rachunków zakładanych na tzw. słupy. Wpłaty księgowane na takich kontach realizowane były przez poszkodowanych na całym świecie. Pieniądze wypłacane były przeważnie w Anglii.

Przeczytajcie także: Zdenerwowany klient zaatakował bankomat łomem

Jak pisze policja właściciele rachunków po ich założeniu przekazywali całą dokumentację z tym związaną, w tym dane logowania do serwisów transakcyjnych, przestępcom. Konta były więc wykorzystywane do działalności przestępczej za przyzwoleniem prawowitych posiadaczy. Warto jednak pamiętać, że w przeszłości przestępcy często zakładali rachunki bankowe na nazwiska innych osób także bez ich wiedzy, np. pozyskując ich dane poprzez internetowe ogłoszenia o pracę. Konta takie mogą też służyć wyłudzeniom pieniędzy, np. od banków czy firm pożyczkowych.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies