Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Visa od lipca podnosi limit na płatności bez PIN-u do 100 zł. Ale najwcześniej będzie tak można zapłacić dopiero w IV kwartale 2020 r.

Nowe regulacje muszą zostać zaimplementowane przez banki i operatorów terminali płatniczych

Serwis money.pl poinformował przed chwilą, że 17 lipca bieżącego roku wchodzą w życie nowe regulacje organizacji Visa, zgodnie z którymi limit na płatności zbliżeniowe bez PIN-u zostanie podniesiony z 50 do 100 zł. Informację tę potwierdziło biuro prasowe Visy w Polsce, która jest jedną z dwóch (obok Mastercarda) najważniejszych organizacji płatniczych na polskim rynku.

Przeczytajcie także: Visa dostała zgodę NBP na podniesienie limitu na płatności bez PIN

Wejście w życie nowych regulacji nie oznacza jednak, że od 17 lipca będzie można w Polsce płacić kartami bez autoryzacji PIN-em więcej niż 50 zł. – Żeby mogło tak się stać odpowiednie prace przeprowadzić muszą wydawcy kart i operatorzy terminali płatniczych. Ustaliliśmy, że instytucje zaczną stopniowo wprowadzać nowe rozwiązanie najwcześniej w IV kw. bieżącego roku, jednocześnie dla użytkowników kart obu organizacji płatniczych – powiedział Wojciech Pantkowski, dyrektor w Związku Banków Polskich, odpowiedzialny m.in. za bankowość elektroniczną.

Podniesienie limitu na płatności kartami bez autoryzacji PIN-em jest możliwe dzięki odpowiednim zgodom wydanym organizacjom płatniczym przez Narodowy Bank Polski. Mastercard otrzymał taką zgodę wiosną 2018 roku a Visa – na początku roku ubiegłego. Pierwotnie limit miał zostać podniesiony w ubiegłym roku. Odłożono to jednak w czasie ze względu na liczne regulacje prawne, które wymagały implementacji do systemów informatycznych banków. Mowa tu chociażby o dyrektywie PSD II.

Przeczytajcie także: Mastercard dostał zgodę na podniesieniu limitu płatności bez PIN

Warto pamiętać, że podniesienie limitu do 100 zł nie oznacza, że wszystkie płatności kartami o wartości niższej będzie można autoryzować bez podawania kodu. Ze względów bezpieczeństwa instytucje finansowe wymagają wprowadzania PIN-u od niektórych płatności realizowanych także na mniejsze kwoty. W szczęśliwej sytuacji są jednak użytkownicy takich rozwiązań jak Apple Pay czy Garmin Pay, którzy po weryfikacji biometrycznej mogą płacić bez PIN-u każdą kwotę. Wkrótce podobne możliwości mają dostać polscy użytkownicy Google Pay.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies