Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
No nareszcie. Limit na płatności zbliżeniowe bez PIN-u wzrośnie do 100 zł. Jest zgoda NBP

Nowe zasady płatności bezstykowych zaczną obowiązywać prawdopodobnie w II kw. przyszłego roku

Czekałem na to bardzo długo, ale się wreszcie doczekałem. NBP zgodził się na podniesienie limitu na płatności zbliżeniowe bez konieczności autoryzacji kodem PIN do 100 zł. O otrzymanej zgodzie za chwilę ma poinformować organizacja Mastercard. Ustalam, czy podobną decyzję bank centralny podjął w przypadku kart konkurencyjnej organizacji Visa. Gdy tylko się tego dowiem, zaktualizuję ten bądź napiszę kolejny tekst. Mastercard natomiast deklaruje, że nowe zasady płatności zbliżeniowych jego kartami zaczną obowiązywać najwcześniej w II kw. 2019 r.

Przeczytajcie także: Są wnioski o wyższy limit na płatności bez PIN-u

O konieczności podniesienia limitu na "bezpinowe" transakcje mówi się w Polsce od kilku lat. Obowiązujący obecnie i wynoszący 50 zł został ustalony ponad 10 lat temu. O tamtego czasu wiele się zmieniło. Przede wszystkim płatności zbliżeniowe stały się powszechne, a obawy o ich bezpieczeństwo okazały się bezzasadne. Mimo, że większość transakcji kartami odbywa się w Polsce bezstykowo, współczynnik fraudów jest jednym z najniższych w Europie i na Świecie.

Ponadto w większości krajów Europy na płatności bez PIN-u obowiązują o wiele wyższe limity niż w Polsce. Na przykład w Wielkiej Brytanii jest to 30 funtów, czyli ok. 145 zł a we Francji i Irlandii 30 euro, czyli ok. 130 zł. Wyższe limity obowiązują nawet w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (np. na Litwie 25 euro, czyli ok. 105 zł; w Rumunii 100 lejów, czyli ok. 90 zł; na Słowacji 20 euro, czyli ok. 85 zł).

Przeczytajcie także: Płatności bez PIN do 100 zł? NBP nie mówi nie

Ponadto jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Polasik Research 67 proc. Polaków płacących zbliżeniowo popiera podniesienie limitu na transakcje bez PIN-u do 100 zł. – Podniesienie limitu płatności bez PIN do 100 zł sprawi, że technologia zbliżeniowa stanie się jeszcze wygodniejsza i powszechniejsza, przyspieszając tę ewolucję w kierunku cyfrowości. Sądzimy, że polski rynek jest wystarczająco dojrzały i gotowy na tę zmianę – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

AKTUALIZACJA

Przed chwilą otrzymałem oświadczenie z biura prasowego Visy w Polsce, która potwierdza, że również chce podnieść limit do 100 zł. – Visa planuje zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych bez autoryzacji kodem PIN i równolegle prowadzi proces konsultacyjny z podmiotami rynkowymi (banki, agenci rozliczeniowi) mający na celu wypracowanie wspólnego stanowiska, uwzględniającego zmiany wynikające z dyrektywy PSD II – mówi cytowany w oświadczeniu Jakub Kiwior, szef organizacji na Polskę i Węgry.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies