Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Promocja zadziałała. Na autostradzie A4 już prawie jedna czwarta przejazdów opłacana jest automatycznie

W ramach promocji użytkownicy takich rozwiązań jak Autopay, Telepass i A4Go oszczędzają od 3 do 5 zł na każdej bramce

Spółka zarządzająca płatnym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami poinformowała, że udział transakcji automatycznych w płatnościach ogółem za przejazdy tą trasą wynosi już ok. 23 proc. W styczniu bieżącego roku zarejestrowano m.in. 164 tys. przejazdów z wykorzystaniem videotollingu, czyli odczytu tablicy rejestracyjnej pojazdu. W grudniu 2019 roku takich przejazdów było 122 tys.

Przeczytajcie także: Tańszy przejazd A1 przy płatności aplikacją

Pobór opłat w ramach videotollingu odbywa się za pośrednictwem aplikacji Autopay wprowadzonej na rynek przez trójmiejską spółkę Blue Media. Jej użytkownicy rejestrują pojazdy w bazie i wiążą numery rejestracyjne z kartami płatniczymi za pomocą aplikacji mobilnej. Reszta odbywa się automatycznie: kamery na bramkach odczytują tablice i system podnosi szlaban. To rozwiązanie działa także na odcinku autostrady A1, a przed wakacjami ma się pojawić na A2.

Coraz większym zainteresowaniem na wspomnianym odcinku A4 cieszą się także rozwiązania A4Go i Telepass, czyli usługi przedpłacone, z których korzystają np. osoby dojeżdżające codziennie do pracy. Przejazdy z ich udziałem osiągnęły w styczniu liczbę 318,5 tys., w stosunku do 287,5 tys. w grudniu 2019 r. W poprzednim miesiącu wydano ok. 1200 urządzeń pokładowych umożliwiających takie podróżowanie.

Przeczytajcie także: Autopay ma konkurencję. Za przejazd można zapłacić w aplikacji SkyCash

Na przywołane wzrosty wpływ z pewnością ma promocja wprowadzona jakiś czas temu przez operatora: od stycznia stawki opłat za przejazd w przypadku płatności automatycznych są zbliżone do tych, jakie obowiązywały na A4 Katowice-Kraków dziesięć lat temu. W zależności od kategorii pojazdu kierowcy oszczędzają od 3 do 5 zł na każdej bramce. Niższa stawka ma obowiązywać co najmniej do końca I kw. 2020 roku.

Rozwiązania automatyczne są promowane nie tylko jako tańsze (w czasie trwania promcji), ale też szybsze i bardziej wygodne. Kierowcy zazwyczaj nie muszą stać w kolejkach przed bramkami w celu wniesienia opłaty. Upłynnienie ruchu wpływa też na mniejsze zużycie paliwa, co przekłada się na niższą emisję dwutlenku węgla.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies