Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Szykuje się największa transakcja w polskiej branży płatniczej od lat. Co najmniej trzech chętnych na Polskie ePłatności

Nieoficjalnie mówi się, że kontrolny pakiet akcji spółki PeP może zostać sprzedany za ponad miliard złotych

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Polskie ePłatności, trzeci pod względem liczby urządzeń, operator terminali płatniczych nad Wisłą, jeszcze w tym roku może zmienić właściciela. Obecnie większościowy pakiet jego akcji znajduje się w rękach funduszu Innova Capital, który szuka dla swojej spółki nowego inwestora. Wartość transakcji może przekroczyć miliard złotych. Kwota wynika z przemnożenia od 10 do 15 razy ubiegłorocznego wyniku EBITDA polskiej spółki, który miał wynieść ok. 100 mln zł.

Przeczytajcie także: PeP znowu przejmuje. Tym razem sółkę TopCard

Negocjacje w sprawie sprzedaży kontrolnego pakietu akcji PeP mają być na etapie stworzenia krótkiej listy inwestorów zainteresowanych przejęciem polskiej spółki. Na liście tej mają znajdować się trzy podmioty, w tym Nets i Worldline. Pierwsza z tych firm to duńska grupa, która w Polsce inwestuje od dłuższego czasu, niedawno kupiła integratora płatności internetowych Przelewy24 a wcześniej eCard i Dotpay.

Z kolei firma Worldline też jest obecna w Polsce od dawna. Kupiła bowiem działającą nad Wisłą firmę Paysquare, później – w maju 2018 r. – SIX Payments a kilka dni temu ogłosiła przejęcie jednego z największych na świecie producentów terminali płatniczych, lidera tego rynku w Polsce – firmę Ingenico. Nie udało mi się poznać nazwy trzeciego podmiotu z krótkiej listy.

Przeczytajcie także: Worldline przejmuje Ingenico

Natomiast Polskie ePłatności to trzeci pod względem liczby urządzeń, operator terminali płatniczych w Polsce. Z danych serwisu cashless.pl wynika, że na koniec I poł. ubiegłego roku zarządzał siecią 116 tys. urządzeń. Wyprzedzały go dwie spółki, czyli eService (244,5 tys. POS-ów) oraz First Data (ponad 164 tys. terminali).

PeP po przejęciu przez Innova Capital w 2016 r., prowadzi proces konsolidacji polskiego rynku płatniczego. W jego wyniku udało mu się przejąć m.in. biznes terminalowy Kolportera oraz spółki PayUp, PayLane, BillBird a niedawno – TopCard. Jeżeli moje informacje okażą się prawdziwe i sprzedaż kontrolnego pakietu akcji PeP dojdzie do skutku, będzie to jedna z największych transakcji w historii polskiego rynku płatniczego.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies