Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Policja i Ministerstwo Finansów ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami. Z ich pomocą oszuści czyszczą konta

Adresaci wiadomości nie powinni klikać w dolączone linki

Policja ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Urząd Skarbowy. W rozsyłanych mailach i SMS-ach twierdzą oni, że adresaci muszą dopłacić do podatku w rozliczeniu za rok 2019. Wiadomości zawierają fałszywy adres mailowy US oraz link z numerem konta. Linki do pobrania mogą się okazać bardzo niebezpieczne – infekują komputery i smartfony programem umożliwiiającym przestępcom wyczyszczenie konta bankowego.

Przeczytajcie także: Kradł pieniądze z bankomatów, które obsługiwał

Czujność odbiorców informacji tego typu powinna wzmóc sugestia, że kwota do zapłacenia jest niska, zazwyczaj kilkuzłotowa, a jej natychmiastowa wpłata zakończy sprawę. Policja i urzędnicy przypominają, że skarbówka nie wysyła wiadomości z propozycją spłaty zadłużenia. Wykorzystywana jest korespondencja pocztowa za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Z kolei adres mailowy US zawsze jest zakończony "@mf.gov.pl".

Przeczytajcie także: Polacy czują się zbyt bezpiecznie używając bankowości elektronicznej

Podobny komunikat pojawił się niedawno także na stronie Ministerstwa Finansów. Ostrzeżenie dotyczy SMS-ów z informacją o zadłużeniu na indywidualnym rachunku podatkowym. Także i w tym przypadku celem jest wyłudzenie danych lub zainfekowanie sprzętu elektronicznego, by ukraść pieniądze. Urzędnicy napisali też, jak może wyglądać taka informacja:

"Twój indywidualny rachunek podatkowy wykazuje obciazenie w kwocie 6.18 PLN. Prosimy splacic zadluzenie, aby uniknac egzekucji."

Warto przypomnieć, że przed oszustami wykorzystującymi SMS-y i maile przestrzega coraz więcej firm i instytucji. Niedawno policja i Alior Bank zwracały uwagę na przestępców podszywających się pod firmy kurierskie i domagających się dopłat do przesyłek (tam także chodziło o niskie kwoty). Komunikaty z ostrzeżeniem wydały też BNP Paribas czy powiązany z mBankiem CyberRescue.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies