Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Amerykańska Visa Inc. przejmie Visa Europe

Banki w Europie zarobią na tym ponad 21 mld euro. Ile z tego przypadnie instytucjom z Polski?

Visa Inc. oraz Visa Europe ogłosiły dzisiaj oficjalnie zamiar połączenia się w jeden organizm. Tym samym potwierdzono nieoficjalne informacje, które na rynku krążyły od dłuższego czasu. – Integracja i powstanie jednej organizacji o zasięgu światowym wzmocni nasz potencjał finansowy i skalę działania, co jest niezbędne do przyspieszonego rozwoju płatności nowej generacji w całej Europie. W rezultacie będziemy mogli dostarczać naszym klientom rozwiązania na światowym poziomie, a naszym pracownikom stworzyć bardzo interesujące możliwości rozwoju zawodowego – powiedział Nicolas Huss, prezes Visa Europe.

Visa Inc. zapłaci początkowo europejskim bankom, które są dziś w posiadaniu akcji Visa Europe, 16,5 mld euro w gotówce i akcjach oraz potencjalnie dodatkowe 4,7 mld euro w czwartą rocznicę od transakcji. Wypłata dodatkowych pieniędzy uzależniona będzie od realizacji celów strategicznych, zdefiniowanych w umowie kupna-sprzedaży. Łącznie Visa Inc. może więc zapłacić europejskim bankom 21,2 mld euro. Aby transakcja mogła być sfinalizowana potrzebne są zgody organów administracyjnych. Spodziewane są w III kwartale 2016 roku.

Przeczytajcie także: Prezes mBanku sceptycznie o polskiej karcie

Pieniądze ze sprzedaży mają trafić do 3 tys. banków, proporcjonalnie do posiadanych przez nie udziałów w europejskiej Visie. Po latach mniejszych przychodów spowodowanych kryzysem i decyzjami nadzoru finansowego (np. w sprawie obniżenia interchange) banki wyczekują na ten zastrzyk gotówki jak kania dżdżu. Szacuje się, że 40 proc. tych środków trafi do brytyjskiego systemu bankowego. Nieźle zarobią też włoskie, hiszpańskie i francuskie instytucje.

Na razie nie wiadomo ile z tego trafi do banków z Polski. Biuro prasowe Visa Europe w Polsce napisało w odpowiedzi na pytanie Cashless w tej sprawie, że tego rodzaju informacje nie są podawane do publicznej wiadomości. W Polsce największym wydawcą kart Visa jest PKO BP. Z nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji wynika, że największy polski bank w wyniku transakcji sprzedaży akcji Visa Europe może zarobić 200 mln zł.

Przeczytajcie także: Zerowa interchange? Być może już wkrótce...

Na razie przejęcie Visa Europe spowodowało, że organizacja wstrzymała prace związane z wdrażaniem w kolejnych bankach swojego cyfrowego portfela V.me. Spekuluje się, że zostanie on zastąpiony przez globalny portfel Visa Checkout oferowany przez amerykańską Visa Inc. który wdrożono w lipcu 2014 roku Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Do tego roku Visa Checkout ma być dostępna w kilku krajach Ameryki Południowej, np. w Argentynie, Chile, Peru, Brazylii, Kolumbii, a także w Meksyku, Nowej Zelandii, Południowej Afryce, Malezji, Hong Kongu czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies