Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zlecacie już ponad 10 mln przelewów ekspresowych kwartalnie. Najnowsze dane z NBP

Ze statystyk banku centralnego wynika też, że wartość szybkich przelewów w III kw. ub. roku wyniosła prawie 15 mld zł

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat systemów rozliczeniowych w III kw. 2019 r. Część zawartych tam danych możecie już znać, bo wcześniej pokazały je m.in. KIR i operator systemu Blik. Niektóre statystyki są jednak nowe, jak np. dane dotyczące transakcyjności konkurencyjnego dla Express Elixir systemu Blue Cash.

Przeczytajcie także: Posłom nie podoba się system Elixir. Dlaczego?

I tak z informacji NBP wynika, że w systemie tym zlecono w III kw. 2019 r. 3,1 mln przelewów ekspresowych o wartości 3,4 mld zł. To najlepsze wyniki w historii. Dla porównania w II kw. ubiegłego roku przelewów Blue Cash było 2,8 mln na 3,2 mld zł a w III kw. 2018 r. – odpowiednio 2,2 mln na 2,6 mld zł. Średnia kwota przelewu spadła w tym czasie z 1164 zł na 1122 zł.

Przypomnę, że w III kw. ubiegłego roku system Express Elixir KIR-u odnotował 7,02 mln transakcji o łącznej wartości 11,4 mld zł. Oznacza to, że łącznie za pomocą obu rozwiązań klienci banków z Polski zrealizowali w okresie od lipca do września ub. roku 10,1 mln przelewów. To pierwszy raz gdy liczba ta przekroczyła 10 mln. Wartość zleceń wyniosła ok. 14,8 mld zł.

Przeczytajcie także: Autopay na A2 jeszcze przed wakacjami

Podobnie jak w przypadku Blue Cash tak i w systemie Express Elixir średnia wartość pojedynczego przelewu spadła. W ciągu roku z 2311 zł do 1628 zł. To oznacza, że klienci korzystają z tej usługi nie tylko coraz częściej, ale i regulują za jej pomocą coraz niższe zobowiązania. W przypadku systemu Express Elixir na pewno wpływ na to ma jego wykorzystanie przez Blik do niskokwotowych płatności P2P, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród klientów banków.

Fot. Flickr CC BY-SA 2.0

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies