Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Minister cyfryzacji deklaruje: prawo jazdy w smartfonie jeszcze przed wakacjami

E-prawo jazdy będzie dostępne w aplikacji mObywatel, analogicznie jak dowód osobisty i rejestracyjny

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zadeklarował dzisiaj w wywiadzie dla PR24, że jeszcze w tym półroczu użytkownicy aplikacji mObywatel będą mogli dodać do niej swoje prawo jazdy. Zagórski stwierdził, że od strony technicznej resort jest już na to gotowy, ale aby nie wprowadzać zamętu, najpierw chce doprowadzić do zmiany ustawy tak, by brak papierowego "prawka" nie narażał kierowców na mandat.

Przeczytajcie także: mPojazd wreszcie dla użytkowników iPhone'ów

Elektroniczne prawo jazdy ma działać na podobnej zasadzie jak dowód rejestracyjny, który kierowcy mogą już dodawać do aplikacji mObywatel. Nie trzeba mieć więc przy sobie papierowego dokumentu, bo policja ma dostęp do baz danych online i samodzielnie może sprawdzić uprawnienia kierowcy. Warto zaznaczyć, że jeśli auto jest zarejestrowane na kierowcę pojazdu, nie musi on mieć nawet aplikacji mObywatel z dodanym dokumentem. Ale zdaniem szefa resortu cyfryzacji, ma to wartość dodaną bo np. apka przypomina o zbliżającym się badaniu technicznym czy terminie polisy OC.

Przeczytajcie także: Elektroniczna recepta w smartfonie

Natomiast przy okazji wywiadu dla PR24 Zagórski pochwalił się statystykami dotyczącymi e-recepty. Jego zdaniem obecnie już dwie trzecie recept wystawianych jest w systemie elektronicznym, co ma dowodzić, że taka forma przyjęła się szybciej niż w innych krajach. Przypomnę, że od 8 stycznia lekarze mają obowiązek wystawiania e-recept. Papierowe są dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies