Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już 88,8 proc. płatności kartami w Polsce odbywa się zbliżeniowo. Najnowsze dane z NBP

W ciągu kwartału udział bezstykowych transakcji kartami zwiększył się o 2,5 pkt. proc.

Narodowy Bank Polski opublikował przed chwilą raport na temat rynku kart płatniczych w Polsce w III kw. 2019 r. Z większością najważniejszych zawartych w nim danych mogliście zapoznać się już w serwisie cashless.pl. Pisałem o nich przy okazji zaktualizowania przez NBP tabel statystycznych. Mogliście więc przeczytać o zanotowanej na koniec września liczbie kart na polskim rynku oraz liczbie i wartości transakcji zrealizowanych plastikami w III kw., liczbie terminali płatniczych czy bankomatów. Dziś o paru szczegółach z raportu, o których jeszcze nie pisałem.

Przeczytajcie także: Terminali płatniczych nie przybywa już tak szybko jak kiedyś

Pierwszy z nich dotyczy udziału kart aktywnych w całym portfelu kart wydanych przez banki. Na koniec września wynosił on 66,7 proc. co oznacza wzrost w porównaniu z czerwcem 2019 r. o 0,6 pkt. proc. Czyli nie dość, że ogólna liczba kart w Polsce rośnie, to dodatkowo klienci korzystają z nich coraz częściej. Widać to także po średniej liczbie transakcji na pojedynczą kartę, która w III kw. wynosiła 35,8, podczas gdy kwartał wcześniej było to 34,1.

Kolejna ciekawa informacja to udział płatności zbliżeniowych w całości transakcji bezgotówkowych realizowanych kartami. W okresie od lipca do września ubiegłego roku wynosił on 88,8 proc., o 2,5 pkt. proc. więcej niż w II kw. 2019 r. Dynamicznie wzrósł także udział płatności zbliżeniowych w wartości wszystkich płatności kartami, z 77,6 proc. w czerwcu do 80,4 proc. we wrześniu. To pokazuje skalę popularności kart bezstykowych w Polsce.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku jest rekordowo dużo kart

Z ciekawostek warto też odnotować dość silny wzrost udziału kredytów zagrożonych w rachunkach kart kredytowych. We wrześniu wynosił on 8,9 proc. podczas gdy w czerwcu – 7,6 proc. Ostatnio wskaźnik ten był na tak wysokim poziomie w I kw. 2018 r. NBP podał też informację o udziale kart dwóch najważniejszych organizacji płatniczych na polskim rynku. I tak Visa miała 53 proc. tortu (wzrost w porównaniu z czerwcem o 0,3 pkt. proc.) a Mastercard – 46,2 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.).

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies