Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Euronet potwierdza: wprowadzamy bankomaty zbliżeniowe

Czytniki umożliwiające podejmowanie gotówki bez wkładania karty do urządzenia pojawią się we wszystkich 6 tys. bankomatów sieci

O tym, że Euronet, największa sieć bankomatów w Polsce prowadzi testy urządzeń zbliżeniowych, dowiedzieliście się pierwsi z serwisu Cashless z tekstu, który możecie znaleźć tutaj. Wtedy były to jednak informacje nieoficjalne. Teraz przyszło potwierdzenie.

– Euronet Polska finalizuje testy wdrożenia technologii zbliżeniowej w maszynach swojej sieci. Klienci zyskają tę możliwość w ponad 6000 bankomatach oraz wpłato-bankomatach. Euronet Polska wprowadza tę funkcjonalność jako pierwszy na świecie dla wszystkich posiadaczy kart z logo MasterCard oraz Visa – napisało biuro prasowe firmy w komunikacie prasowym.

Przeczytajcie także: Dochody banków z kart znowu rosną

Euronet nie zdradza konkretnych dat komercyjnego uruchomienia nowej usługi. Skoro jednak zdecydował się oficjalnie informować o wdrożeniu, rozumiem, że to kwestia dni lub tygodni. Wypłatę zbliżeniową będzie można realizować we wszystkich bankomatach i wpłato-bankomatach Euronet zlokalizowanych na terenie kraju. Urządzenia te będą wyposażone w specjalny czytnik umiejscowiony tuż obok klawiatury numerycznej. Na każdym czytniku klient znajdzie naklejkę z piktogramem charakterystycznym dla płatności zbliżeniowych. Dodatkowo, urządzenia zostaną oznakowane tabliczką z informacją o dostępności wypłaty zbliżeniowej.

Dzięki bankomatom zbliżeniowym klienci będą mogli wypłacać gotówkę szybciej niż dzisiaj, bo bez konieczności wkładania karty do czytnika. Nie bez znaczenia jest również aspekt bezpieczeństwa – wypłata gotówki nie będzie narażać użytkownika karty na zeskanowanie przez przestępców zapisanych na niej danych, wykorzystywanych potem do kradzieży pieniędzy podrobionym plastikiem.

Każda wypłata gotówki zbliżeniowo będzie wiązała się z podaniem kodu PIN. To inaczej niż przy płatnościach bezstykowych, gdzie transakcje na kwoty niższe niż 50 zł mogą być realizowane bez autoryzacji kodem.

Przeczytajcie także: Szanse na polską kartę znowu rosną

– Wdrożenie technologii zbliżeniowej na naszych maszynach to naturalny kierunek rozwoju sieci względem rynkowych trendów oraz oczekiwań klientów. Najnowsze statystyki potwierdzają, że już 4 na 5 kart płatniczych posiada funkcję płatności zbliżeniowych. Można więc powiedzieć, że Polacy przyzwyczaili się i chętnie korzystają z tej formy płatności – mówi Paweł Trocki, dyrektor sprzedaży produktów innowacyjnych w Euronet Polska.

Obecnie jedyną siecią bankomatów wyposażoną w czytniki zbliżeniowe jest ta należąca do ING Banku Śląskiego. Umożliwia jednak wypłaty bezstykowe jedynie klientom swojego banku. Wprowadzenie urządzeń zbliżeniowych zapowiedział na przyszły rok również BZ WBK.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies