Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Właściciele firm płacąc kartą nie muszą sprawdzać, czy rachunek kontrahenta jest na białej liście. Nowe objaśnienia Ministerstwa Finansów

W opublikowanych tuż przed świętami objaśnieniach podatkowych resort potwierdza wyłączenie spod przepisów o białej liście płatności kartami i pay by linkami

23 grudnia na stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowano tzw. objaśnienia podatkowe m.in. w sprawie wykazu podatników VAT, czyli tzw. białej listy rachunków. W dokumencie napisano, że uregulowanie płatności kartami płatniczymi lub poprzez wykorzystanie usługi pay by link nie mieści się w zakresie płatności przelewem.

Dalej resort tłumaczy, co to znaczy w praktyce. – Zapłata w ten sposób na rachunek spoza wykazu nie będzie skutkowała poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych w postaci utraty możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu w podatkach PIT i CIT oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT. Oznacza to, że podatnik nie musi weryfikować, na jaki rachunek będą przekazywane jego środki i czy rachunek ten jest w wykazie, jeżeli płatność będzie przez niego dokonywana za pomocą tych innych niż przelew instrumentów płatniczych – czytam w objaśnieniach MF.

Przeczytajcie także: Resort wypowiedział się w sprawie kart i białej listy

Przypomnę, że przepisy o białej liście rachunków zakładają, że płatność na kwotę powyżej 15 tys. zł realizowana przez firmę na rzecz innego podmiotu gospodarczego powinna zostać zlecona na rachunek znajdujący się na białej liście. Płatnik może to zweryfikować za pomocą udostępnionej przez służby skarbowe wyszukiwarki. Jeżeli firma przeleje środki na rachunek spoza białej listy, wydatkowanej tak kwoty nie może zaliczyć w koszty prowadzonej działalności. Może też spodziewać się innych konsekwencji ze strony urzędu skarbowego.

Opublikowane przed świętami objaśnienia Ministerstwa Finansów są kolejnym potwierdzeniem, że firmy posługując się kartami lub przelewami typu pay by link nie muszą weryfikować rachunków kontrahentów dla potrzeb ustawy o białej liście. W przypadku płatności tymi instrumentami zawsze korzysta się bowiem z usług pośrednika i ustalenie numeru rachunku docelowego odbiorcy płatności jest w zasadzie niemożliwe. Resort po raz pierwszy oficjalnie zinterpretował w ten sposób przepisy w połowie listopada, publikując odpowiedzi na pytanie dotyczące nowelizacji ustawy o VAT.

Przeczytajcie także: Ministerstwo Finansów przeciwko kartom w sprawie split payment

Zanim Ministerstwo Finansów dość jednoznacznie zinterpretowało nowelizację ustawy o VAT wprowadzającą białą listę, branża płatnicza obawiała się, że firmy w obawie o konsekwencje podatkowe zrezygnują z płatności instrumentami elektronicznymi. Takie ryzyko wciąż istnieje, a wynika z przepisów rozszerzających obowiązek stosowania tzw. mechanizmu split payment.

W tym wypadku chodzi o to, że niektóre wydatki firmowe powinny być realizowane przy pomocy tzw. podzielonej płatności, gdzie część kwoty trafia na dotychczasowy rachunek kontrahenta a część na jego rachunek VAT. Więcej na ten temat w tekście Ministerstwo Finansów przeciwko kartom. Po wejściu obowiązkowego split payment używanie firmowego plastiku może oznaczać kłopoty. W dzień przed Wigilią MF opublikowało też wyjaśnienia dotyczące split payment. W tym wypadku jednak utrzymano, że płatność może być zrealizowana wyłącznie przelewem.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies