Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Crowdfunding zostanie jednolicie uregulowany w całej Unii Europejskiej. Jest porozumienie w tej sprawie

Nowe przepisy mają zadbać m.in. o większe bezpieczeństwo inwestorów

Państwa Unii Europejskiej porozumiały się z Parlamentem Europejskim w sprawie tzw. crowdfundingu, czyli formy finansowania, w której platformy łączą inwestorów z osobami poszukującymi środków na realizację projektu. Z tego rozwiązania korzystają zazwyczaj małe firmy, startupy, ale też np. artyści. Nowe uregulowania mają sprawić, by platformy mogły prowadzić działalność w kolejnych krajach, a zwiększenie zasięgów powinno dać impuls do rozwoju całej gospodarki.

Przeczytajcie także: KNF przekonuje, że platformy crowdfundingowe mają problem

Uzgodniony zestaw kryteriów będzie dotyczył wszystkich europejskich dostawców usług crowdfundingu dla ofert w wysokości do 5 mln euro. Porozumienie przewiduje, że wspomniani dostawcy będą musieli wystąpić o autoryzację do właściwego organu krajowego państwa członkowskiego, w którym mają siedzibę. W przypadku Polski jest to Komisja Nadzoru Finansowego. Na poziomie europejskim nadzór ma sprawować ESMA, czyli Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

Przeczytajcie także: GPW uruchamia program crowdfundingowy

Istotne jest to, że zadbano nie tylko o platformy i startupy, ale też inwestorów. Będą oni mogli otrzymywać karty kluczowych informacji inwestycyjnych, za które odpowie właściciel projektu. Z kolei platformy będą musiały przekazywać inwestorom informacje na temat ryzyka finansowego (w tym niewypłacalności) i opłat, jakie mogą ponieść. Szczególną ochroną mają być objęci inwestorzy mniej wykwalifikowani. Zostaną im przekazane wskazówki, porady i dodatkowe ostrzeżenia, gdy ich inwestycja przekroczy próg 1 tys. euro. W takim przypadku otrzymają kilka dni na przemyślenie swojej decyzji.

Przepisy wejdą w życie, gdy zatwierdzą je Parlament Europejski i państwa członkowskie UE.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies