Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
230 mln zł. Tyle Polska Bezgotówkowa wydała już na terminale płatnicze w ramach swojego programu

W tym czasie zainstalowano ponad 230 tys. terminali, które obsłużyły transakcje o wartości ok. 8,1 mld zł

W minionym tygodniu fundacja Polska Bezgotówkowa podsumowała drugi rok funkcjonowania swojego programu. Przypomnę, że w jego ramach instytucja finansuje instalację w małych i średnich firmach oraz instytucjach publicznych terminali płatniczych i rozliczanie w nich transakcji bezgotówkowych. Kapitał na program wykładają banki, organizacje płatnicze Mastercard i Visa oraz agenci rozliczeniowi (operatorzy terminali POS).

Przeczytajcie także: Kościół też chce być bezgotówkowy

Z danych Polski Bezgotówkowej wynika więc, że do tej pory podpisała umowy na instalację ponad 233 tys. terminali płatniczych, z czego ok. 231 tys. już trafiło do klientów. Około 7,4 tys. urządzeń zainstalowano w instytucjach publicznych takich jak np. urzędy gmin. Prawie 105 tys. terminali to maszyny, które rozdano w ramach programu, ale znajdują się już poza finansowaniem (fundacja refunduje koszty rozliczania transakcji przez pierwsze 12 miesięcy pracy urządzenia). Aktywnych pozostaje 87 proc. POS-ów sfinansowanych przez Polskę Bezgotówkową.

Ponadto fundacja podała, że dotychczas w terminalach zainstalowanych w ramach jej programu wykonano 155,7 mln płatności na kwotę ok. 8,1 mld zł. Z tego w instytucjach publicznych rozliczono 1,5 mln transakcji o wartości prawie 200 mln zł. Średni obrót na terminal wynosi 3,5 tys. zł a średnia wysokość płatności – bez mała 52 zł. W sektorze publicznym jest ona wyższa i wynosi 133 zł.

Przeczytajcie także: Sporo zmian prawnych przeciwko gotówce

Natomiast wartość środków wydanych przez Polskę Bezgotówkową na rozwój sieci akceptacji kart w Polsce przekroczyła już 230 mln zł. Z tego większość przeznaczono na instalację urządzeń płatniczych – ponad 193 mln zł. Z kolei wydatki na finansowanie prowizji od transakcji wyniosły prawie 38 mln zł. Gdy tworzono fundację, zakładano, że budżet programu wyniesie ok. 600 mln zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies