Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kościół też chce być bezgotówkowy. Episkopat ma zachęcać proboszczów do instalacji terminali płatniczych

Obecnie w ponad 100 kościołach w Polsce można już uiszczać różne opłaty na rzecz parafii za pomocą kart i smartfonów

Kartą albo zegarkiem można płacić w autobusach, sklepach, punktach usługowych czy urzędach – terminale naprawdę spotkać można już na każdym kroku. Są także w kościołach. Z danych Polski Bezgotówkowej wynika, że ponad stu proboszczów zdecydowało się już na instalację takiego urządzenia. Chodzi przede wszsytkim o świątynie licznie odwiedzane przez turystów. Ale za jakiś czas może to być standard w większości parafii.

Przeczytajcie także: Czym przedsiębiorcy uzasadniają brak akceptacji kart?

Podczas dzisiejszej konferencji zorganizowanej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski poinformowano o rozpoczęciu kampanii, która ma zachęcić parafie do przyjmowania opłat kartami. Oczywiście potrzebna jest do tego odpowiednia infrastruktura, ale tę można pozyskać w ramach programu fundacji Polska Bezgotówkowa. Instytucje kościelne też są jego beneficjentami, dzięki czemu nie poniosą żadnych kosztów przez 12 pierwszych miesięcy korzystania z terminala. W efekcie wierni mogą płacić bezgotówkowo za dewocjonalia czy gazety czy uiszczać opłaty za posługi duszpasterskie.

Przeczytajcie także: Taca z kartą w pierwszym kościele na Węgrzech

W połowie ubiegłego roku w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać o pierwszych parafiach, które zdecydowały się na zainstalowanie terminala płatniczego. Najpierw ten krok wykonano w Jastrzębiej Górze, potem w Mikstacie. Później tą ścieżką poszły kolejne parafie. Natomiast w ubiegłym miesiącu mogliście przeczytać o planach instalacji ofiaromatu, czyli maszyny do bezgotówkowego składania datków. To urządzenie ma się pojawić w Lublinie. Trwają też prace nad donacjomatami, które mają pojawić się w miejscach publicznych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies